|
Our Media/Results from Nevada NIAA Outdoor State Championships
Our Results
Team Scores
2015 Results - Nevada NIAA Outdoor State ChampionshipsPublished by DyeStatNV.com on May 16th 2015, 11:58pm
Licensed to Nevada Track Stats, Inc - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 5/16/2015 04:34 PM
NIAA Stata Track and Field Championships - 5/15/2015 to 5/16/2015
Del Sol HS, Las Vegas, Nevada
**NTS-Timing** Runnerspace.com/NV
Results
Girls 100 Meter Dash Div I
=====================================================================
Meet: # 11.94 1999 Nicole Ireland, Mojave
Nevada Best: @ 11.94 1999 N.Ireland/K.Sanchez, Mojave/Carson
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Russell, Mia 12 Cimarron-Mem 12.08 1.4
2 Zaccheo, Marin 11 Bishop Manog 12.20 1.4
3 Jordan, Charleen 10 Coronado 12.32 1.4
4 Austin, Zamiah 10 Valley 12.47 1.4
5 Taylor, Aelicia 10 Arbor View 12.52 1.4
6 Nkansah, Gifty 10 Liberty 12.62 1.4
7 Griggs, Ruthie 10 Bishop Manog 12.67 1.4
8 Winder, Sahara 12 Carson 12.68 1.4
Girls 200 Meter Dash Div I
=====================================================================
Meet: # 23.99 1984 Sonji Green, Valley
Nevada Best: @ 23.99 1984 Sonja Green, Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Ozoude, Jessica 10 Spanish Spri 24.40 0.2
2 Russell, Mia 12 Cimarron-Mem 25.21 0.2
3 Austin, Zamiah 10 Valley 25.45 0.2
4 Zaccheo, Marin 11 Bishop Manog 25.61 0.2
5 Taylor, Aelicia 10 Arbor View 26.00 0.2
6 Winder, Sahara 12 Carson 26.20 0.2
7 Olalare, Debbie 12 Green Valley 26.66 0.2
8 Aldred, Madison 11 Arbor View 26.96 0.2
Girls 400 Meter Dash Div I
================================================================
Meet: # 54.23 5/22/2004 Valencia Wilson, Cheyenne
Nevada Best: @ 53.13 1974 Kathy Weston, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Aldred, Madison 11 Arbor View 57.68
2 Zaccheo, Marin 11 Bishop Manog 58.12
3 Groom, Sydney 10 Liberty 58.79
4 Ozoude, Jessica 10 Spanish Spri 58.84
5 Meyer, ValerieSue 10 Carson 59.16
6 Reid, Gizelle 9 Rancho 59.47
Girls 800 Meter Run Div I
================================================================
Meet: # 2:10.28 5/24/2014 Sydney Badger, Centennial
Nevada Best: @ 2:09.90 1975 Kathy Weston, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Haymore, Karina 10 Centennial 2:10.89
2 Gourrier, Alexis 9 Centennial 2:15.49
3 Sanders, Catherine 11 Coronado 2:16.05
4 Mccall, Eliza 12 Reno 2:16.67
5 Mettler, Maria 10 Spanish Spri 2:21.43
6 Maxwell, Aryn 12 Rancho 2:22.72
7 Adams, Lindsey 12 Douglas 2:23.33
8 Whitt, Brittany 10 Coronado 2:24.16
Girls 1600 Meter Run Div I
================================================================
Meet: # 4:52.93 5/19/2006 Marie Lawrence, Reno
Nevada Best: @ 4:46.72 2005 Marie Lawrence, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Gourrier, Alexis 9 Centennial 5:08.42
2 Wahlenmaier, Emma 10 Palo Verde 5:14.36
3 Mccall, Eliza 12 Reno 5:14.91
4 Free, Skyler 10 Liberty 5:20.75
5 Amezcua, Amy 10 Green Valley 5:37.25
Girls 3200 Meter Run Div I
================================================================
Meet: # 10:38.36 1997 Abby Miller, Green Valley
Nevada Best: @ 10:20.95 2006 Marie Lawrence, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Gourrier, Alexis 9 Centennial 11:05.18
2 Bolt, Abby 12 Galena 11:16.07
3 Hunsberger, Kyra 10 Reno 11:17.95
4 McGannon, Halie 11 Centennial 11:40.01
5 Locey, Brooke 12 Desert Oasis 11:53.83
6 Amezcua, Amy 10 Green Valley 12:02.62
7 Jenkins, Chase 10 Silverado 12:08.12
Girls 100 Meter Hurdles Div I
=====================================================================
Meet: # 13.50 5/23/2014 Tiana Bonds, Centennial
Nevada Best: @ 13.50 2014 Tiana Bonds, Centennial
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Jordan, Charleen 10 Coronado 14.54 +0.0
2 Bonds, Talie 10 Centennial 15.21 +0.0
3 Jacobs, Gabriella 11 Damonte Ranc 15.53 +0.0
4 Madrid, Isabel 9 Green Valley 15.65 +0.0
5 Gibb, Kaitlin 10 Arbor View 15.68 +0.0
6 Klose, Katja 10 Arbor View 15.81 +0.0
7 Newblom, Michelle 11 Galena 16.07 +0.0
8 Farrell, Megan 12 Galena 16.12 +0.0
Girls 300 Meter Hurdles Div I
================================================================
Meet: # 41.47 5/24/2014 Tiana Bonds, Centennial
Nevada Best: @ 40.90 2014 Tiana Bonds, Centennial
Name Year School Finals
================================================================
1 Jordan, Charleen 10 Coronado 43.93
2 Fields, Jessica 11 Palo Verde 45.55
3 Favero, Athena 11 Carson 45.73
4 Bonds, Talie 10 Centennial 46.92
5 Brouchet, Alyviah 9 Canyon Sprin 47.18
6 Grant, Camryn 9 Shadow Ridge 47.41
7 Jacobs, Gabriella 11 Damonte Ranc 47.44
Girls 4x100 Meter Relay Div I
================================================================
Meet: # 46.99 5/18/2013 Canyon Springs, Canyon Sprin
M Russell, C Robinson, J Brown, B Payton
Nevada Best: @ 46.63 2010 , Western
School Finals
================================================================
1 Arbor View 'A' 48.26
2 Centennial 'A' 48.48
3 Rancho 'A' 49.23
4 Carson 'A' 49.26
5 Spanish Springs 'A' 49.43
6 McQueen 'A' 49.75
7 Liberty 'A' 50.26
Girls 4x200 Meter Relay Div I
================================================================
Meet: # 1:39.35 5/21/2005 Cheyenne, Cheyenne
P Hartwell, S Marshall, G Roberts, V Wilson
Nevada Best: @ 1:38.88 2005 , Cheyenne
School Finals
================================================================
1 Arbor View 'A' 1:41.64
2 Centennial 'A' 1:42.36
3 Rancho 'A' 1:43.12
4 Carson 'A' 1:43.95
5 McQueen 'A' 1:44.31
6 Galena 'A' 1:44.42
7 Desert Oasis 'A' 1:45.64
8 Foothill 'A' 1:46.90
Girls 4x400 Meter Relay Div I
================================================================
Meet: # 3:48.64 5/20/2005 Cheyenne, Cheyenne
F Williams, P Hartwell, G Roberts, V Wilson
Nevada Best: @ 3:47.18 2005 , Cheyenne
School Finals
================================================================
1 Coronado 'A' 3:54.45
2 Centennial 'A' 3:57.16
3 Palo Verde 'A' 4:00.78
4 Damonte Ranch 'A' 4:01.23
5 Douglas 'A' 4:03.53
6 Reno 'A' 4:04.87
7 Shadow Ridge 'A' 4:06.83
8 Green Valley 'A' 4:12.23
Girls 4x800 Meter Relay Div I
================================================================
Meet: # 9:27.59 5/19/2006 Reno, Reno
D Glenn, J Slater, N Lajeunesse, M Lawrence
Nevada Best: @ 9:21.47 2008 , Chaparral
School Finals
================================================================
1 Centennial 'A' 9:18.92@
2 Reno 'A' 9:33.53
3 Palo Verde 'A' 9:43.89
4 Coronado 'A' 9:45.74
5 Galena 'A' 9:50.53
6 Spanish Springs 'A' 9:52.06
7 Green Valley 'A' 10:02.35
8 Shadow Ridge 'A' 10:15.93
Girls High Jump Div I
================================================================
Opening Height - 4-08
Up by 2" until 4 or less remain, then up by 1"
Meet: # 6-01 5/23/2014 Vashti Cunningham, Bishop Gorma
Nevada Best: @ 6-04.25 2015 Vashti Cunningham, Bishop Gorman
Name Year School Finals
================================================================
1 Wuest, Victoria 12 Legacy 5-03.00
2 Preston, Madison 12 Carson 5-02.00
3 Newling, Neva 10 Desert Oasis 5-00.00
4 Etter, Emily 12 Galena J5-00.00
5 Jacobs, Gabriella 11 Damonte Ranc 4-10.00
6 Thurlow, Maddie 11 Green Valley J4-10.00
7 Videtto, Madeline 11 Foothill 4-08.00
8 Piotrowski, Haleigh 12 Coronado J4-08.00
Girls Pole Vault Div I
================================================================
Opening Height - 8-00
Up by 6" until 4 or less remain, then up by 3"
Home Side
Meet: # 12-08 5/24/2014 Alexis Romero, Wooster
Nevada Best: @ 13-00 2012 Madison Mills, Bishop Manogue
Name Year School Finals
================================================================
1 Farrell, Megan 12 Galena 12-00.00
2 Palmer, Gaby 11 Galena J12-00.00
3 Viola, Alyssa 11 Bishop Manog 11-06.00
4 Eastwood, Sydney 12 Green Valley 11-00.00
5 Brewster, Katie 12 Green Valley J11-00.00
6 Carson, Gabrielle 9 Liberty 10-00.00
7 Gibb, Kaitlin 10 Arbor View 9-06.00
8 Sullivan, Isabel 9 Desert Oasis 8-06.00
Girls Long Jump Div I
=====================================================================
Home Side
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 19-03.25 1979 Brenda Johnson, Las Vegas
Nevada Best: @ 19-03.25 1986 Gretchen Giles, Western
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Cunningham, Vashti 11 Bishop Gorma 19-02.50 2.4
19-02.50(2.4) 19-01(1.8) 17-09.75(-1.8) 18-04.50(-1.2) 18-02(-1.1) 18-06(1.8)
2 Bush, Cydnee 11 Palo Verde 18-10.00 3.0
3 Hayden, Iyani 9 Canyon Sprin 17-07.25 2.2
4 Rodriguez, Yamilei 11 Green Valley 16-09.00 -0.4
5 Wyrick, Aliyah 10 Centennial 16-01.50 1.6
6 Palotas, Hailey 10 Carson 16-01.25 1.9
7 Thomas, Elle 12 Spanish Spri 16-00.00 2.2
8 McGinnis, Kayla 11 Silverado 15-11.25 2.4
Girls Triple Jump Div I
=====================================================================
Visitors Side
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 40-01.25 5/21/2004 Cassandra Strickland, Foothill
Nevada Best: @ 40-02.50 2001 Rhonda Williams, Bonanza
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Thomas-Palmer, Eimainei 11 Valley 37-07.75 0.5
37-07.75(0.5) 35-08.75(1.8) 36-03.25(1.8) 35-03.50(1.1) 32-10.75(1.4) 36-03.25(2.0)
2 Abbott, Olivia 12 Douglas 37-00.00 2.4
3 Preston, Madison 12 Carson 34-11.50 0.6
4 Rodriguez, Yamilei 11 Green Valley 34-08.50 1.5
5 Wyrick, Aliyah 10 Centennial 34-02.50 1.3
6 Artis, Journey 11 Reed 33-04.00 1.8
7 Foster, Jheri 12 Arbor View 32-07.50 2.4
8 Paget, Megan 10 Shadow Ridge 32-02.75 1.7
Girls Shot Put Div I
================================================================
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 50-06 5/18/2012 Ashlie Blake, Liberty
Nevada Best: @ 52-01 2012 Ashley Blake, Liberty
Name Year School Finals
================================================================
1 Carrillo, Maieana 12 McQueen 38-05.25
2 Grohs, Sophie 12 Spanish Spri 37-08.25
3 Karst, Brittany 12 Centennial 37-01.00
4 Salazar, Monet 12 Silverado 36-11.00
5 Stevens-Sam, Kylee 10 Spanish Spri 36-01.75
6 Nuachukui, Immanuela 10 Basic 35-09.75
7 Rodriguez, Tawny 12 Desert Oasis 35-01.75
8 Sai, Kiana 12 Centennial 34-07.75
Girls Discus Throw Div I
================================================================
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 158-05 5/23/2014 Ashlie Blake, Liberty
Nevada Best: @ 166-09 2000 Lara Saye, Silverado
Name Year School Finals
================================================================
1 Salazar, Monet 12 Silverado 132-06
124-05 FOUL 132-06 127-09 122-05 126-10
2 Forte, Taylor 11 McQueen 124-09
3 Weston, Morgan 12 Douglas 122-03
4 Stevens-Sam, Kylee 10 Spanish Spri 115-06
5 Karst, Brittany 12 Centennial 113-09
6 Jensen, Nina 12 Silverado 113-00
7 Rodriguez, Tawny 12 Desert Oasis 111-02
8 Ortquist, Litia 10 Liberty 106-10
Girls 100 Meter Dash Div IA
=====================================================================
Meet: # 12.12 5/24/2014 Cayla Nikodemus, Faith Luther
Nevada Best: @ 11.94 1999 N.Ireland/K.Sanchez, Mojave/Carson
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Middleton, Kelbie 12 Pahrump Vall 11.76 3.6
2 Maxey, Clarissa 12 Faith Luther 11.86 3.6 11.858
3 Nikodemus, Cayla 12 Faith Luther 11.86 3.6 11.859
4 O'Neal, Morgan 12 Sierra Vista 12.22 3.6
5 Kinsman, Kellie 11 Spring Creek 12.67 3.6
6 Rasch, Allyiha 12 Elko 13.03 3.6
7 Strickler, Sydney 9 Dayton 13.15 3.6
8 Coley, Mirage 11 Elko 13.21 3.6
Girls 200 Meter Dash Div IA
=====================================================================
Meet: # 24.86 5/23/2014 Cayla Nikodemus, Faith Luther
Nevada Best: @ 23.99 1984 Sonja Green, Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Nikodemus, Cayla 12 Faith Luther 24.75# 0.5
2 Maxey, Clarissa 12 Faith Luther 24.80# 0.5
3 Middleton, Kelbie 12 Pahrump Vall 24.94 0.5
4 Land, Sydney 12 Sierra Vista 25.38 0.5
5 Brosch, Maya 10 South Tahoe 26.67 0.5
6 Montero, Madison 10 Lowry 27.49 0.5
7 Criddle, Auri 12 Lowry 27.63 0.5
8 Yale, Olivia 11 Tahoe-Trucke 27.89 0.5
Girls 400 Meter Dash Div IA
================================================================
Meet: # 55.19 5/19/2006 Dominique Maloy, Pahrump Valley
Nevada Best: @ 53.13 1974 Kathy Weston, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Maxey, Clarissa 12 Faith Luther 55.19#
2 Land, Sydney 12 Sierra Vista 57.00
3 Brosch, Maya 10 South Tahoe 58.73
4 Buchanan, Bria 12 Cheyenne 58.77
5 Rinne, Gabrielle 12 Tahoe-Trucke 59.57
6 Veliquette, Julia 10 Tahoe-Trucke 1:01.25
7 Yale, Olivia 11 Tahoe-Trucke 1:02.50
8 Decoud, Mardene 12 Spring Valle 1:06.28
Girls 800 Meter Run Div IA
================================================================
Meet: # 2:12.07 5/18/2007 Katie Palmer, Boulder City
Nevada Best: @ 2:09.90 1975 Kathy Weston, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Rinne, Gabrielle 12 Tahoe-Trucke 2:13.36
2 Mahlke, Julia 11 Spring Creek 2:19.48
3 Flora, Skyler 12 Tahoe-Trucke 2:22.27
4 Veliquette, Julia 10 Tahoe-Trucke 2:24.30
5 Rohnkohl, Brenna 11 Faith Luther 2:28.37
6 Moore, Jazmine 12 Cheyenne 2:29.57
7 Pavlov, Hannah 12 Faith Luther 2:32.63
8 Chan, Kimberly 10 Faith Luther 2:43.34
Girls 1600 Meter Run Div IA
================================================================
Meet: # 5:06.38 1994 Carissa Meyer, Bishop Manogue
Nevada Best: @ 4:46.72 2005 Marie Lawrence, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Rinne, Gabrielle 12 Tahoe-Trucke 5:12.05
2 Flora, Skyler 12 Tahoe-Trucke 5:23.01
3 Landis, Zaria 11 Dayton 5:23.68
4 Lang-Ree, Claire 10 Tahoe-Trucke 5:35.63
5 Frezzell, Tamara 11 Mojave 5:37.89
6 Zarate, Ingrid 11 Del Sol 5:38.76
7 Larson, Kendall 9 Faith Luther 5:40.41
8 Bracey, Cameron 10 Faith Luther 5:49.38
Girls 3200 Meter Run Div IA
================================================================
Meet: # 11:22.20 5/24/2014 Skyler Flora, Tahoe-Trucke
Nevada Best: @ 10:20.95 2006 Marie Lawrence, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Flora, Skyler 12 Tahoe-Trucke 11:16.30#
2 Mahlke, Julia 11 Spring Creek 11:31.33
3 Sullivan, Ally 9 South Tahoe 11:49.48
4 Mauer, Larissa 9 Spring Creek 11:52.38
5 Larson, Kendall 9 Faith Luther 11:55.20
6 Zarate, Ingrid 11 Del Sol 12:19.04
7 Selinger, Sierra 9 Boulder City 12:38.76
8 Bracey, Cameron 10 Faith Luther 12:49.73
Girls 100 Meter Hurdles Div IA
=====================================================================
Meet: # 15.07 1997 Nicky Hughes, Virgin Valley
Nevada Best: @ 13.50 2014 Tiana Bonds, Centennial
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Kinsman, Kellie 11 Spring Creek 15.06# 0.2
2 Bryant, Taylor 12 Virgin Valle 16.07 0.2 16.062
3 Brosch, Maya 10 South Tahoe 16.07 0.2 16.068
4 Baughman, Kationa 12 Mojave 16.18 0.2
5 Diaz, Ayla 11 Sunrise Moun 16.57 0.2
6 Gailey, Kelsie 12 Elko 16.72 0.2
7 McDermott, Meghan 11 Pahrump Vall 16.82 0.2
8 Criddle, Auri 12 Lowry 16.85 0.2
Girls 300 Meter Hurdles Div IA
================================================================
Meet: # 44.09 5/20/2006 Katie Palmer, Boulder City
Nevada Best: @ 40.90 2014 Tiana Bonds, Centennial
Name Year School Finals
================================================================
1 Brosch, Maya 10 South Tahoe 45.18
2 Kinsman, Kellie 11 Spring Creek 46.49
3 Tambeagbor, Girly 11 Cheyenne 47.75
4 Diaz, Ayla 11 Sunrise Moun 48.47
5 Skabelund, Whitney 10 Churchill Co 49.03
6 Jeppsen, Kenadee 10 Lowry 50.31
7 Leonard, Casey 11 Faith Luther 51.77
8 Charles, Cheyenne 10 Spring Valle 51.78
Girls 4x100 Meter Relay Div IA
================================================================
Meet: # 49.24 5/18/2013 Cheyenne, Cheyenne
J Lopez-Bobbitt, B Buchanan, J Spurlock, J Gray
Nevada Best: @ 46.63 2010 , Western
School Finals
================================================================
1 Sierra Vista 'A' 48.97#
2 Pahrump Valley 'A' 49.85
3 Desert Pines 'A' 50.87
4 Sunrise Mountain 'A' 51.08
5 Spring Creek 'A' 51.74
6 Lowry 'A' 51.97
7 Elko 'A' 52.04
8 Dayton 'A' 52.50
Girls 4x200 Meter Relay Div IA
================================================================
Meet: # 1:44.49 5/23/2014 Cheyenne, Cheyenne
A Hammond, G Tambeagbor, E Mack, B Buchanan
Nevada Best: @ 1:38.88 2005 , Cheyenne
School Finals
================================================================
1 Sierra Vista 'A' 1:44.93
2 Mojave 'A' 1:45.48
3 Cheyenne 'A' 1:46.73
4 Sunrise Mountain 'A' 1:47.72
5 Lowry 'A' 1:50.41
6 Dayton 'A' 1:50.61
Girls 4x400 Meter Relay Div IA
================================================================
Meet: # 3:57.36 5/18/2013 Faith Lutheran, Faith Luther
B Rohnkohl, M Helm, S Leonard, C Maxey
Nevada Best: @ 3:47.18 2005 , Cheyenne
School Finals
================================================================
1 Faith Lutheran 'A' 3:54.16#
2 Tahoe-Truckee 'A' 4:03.89
3 Mojave 'A' 4:09.68
4 Lowry 'A' 4:11.28
5 Sierra Vista 'A' 4:12.20
6 Sunrise Mountain 'A' 4:18.69
7 Spring Creek 'A' 4:18.89
8 Dayton 'A' 4:19.34
Girls 4x800 Meter Relay Div IA
================================================================
Meet: # 9:32.68 5/23/2014 Tahoe-Truckee, Tahoe-Trucke
O Yale, B Wapstra Scott, J Veliquette, S Flora
Nevada Best: @ 9:21.47 2008 , Chaparral
School Finals
================================================================
1 Tahoe-Truckee 'A' 9:47.35
2 Spring Creek 'A' 9:55.15
3 Cheyenne 'A' 10:03.13
4 Faith Lutheran 'A' 10:04.42
5 Fernley 'A' 10:13.49
6 Elko 'A' 10:20.71
7 Boulder City 'A' 10:31.71
8 Mojave 'A' 10:36.75
Girls High Jump Div IA
================================================================
Opening Height - 4-04
Up by 2" until 4 or less remain, then up by 1"
Meet: # 5-06 1996 Carilynn Jackson, Mineral
Nevada Best: @ 6-04.25 2015 Vashti Cunningham, Bishop Gorman
Name Year School Finals
================================================================
1 Carpenter, Nina 11 Sunrise Moun 5-00.00
2 Neagle, Bryanna 10 Faith Luther J5-00.00
3 Perez, Stephanie 10 Fernley 4-10.00
3 Leonard, Casey 11 Faith Luther 4-10.00
5 Pendleton, Heather 10 Tahoe-Trucke J4-10.00
6 Mason, Rebecca 9 Dayton 4-08.00
7 Wilfred, Khai'loni 10 Mojave J4-08.00
8 Pulley, Sariah 9 Elko J4-08.00
Girls Pole Vault Div IA
================================================================
Opening Height - 7-06
Up by 6" until 4 or less remain, then up by 3"
Visitors Side
Meet: # 11-00 5/18/2007 Alicia Echevarria, Lowry
Nevada Best: @ 13-00 2012 Madison Mills, Bishop Manogue
Name Year School Finals
================================================================
1 Richey, Marissa 10 Elko 10-00.00
2 Bryant, Taylor 12 Virgin Valle 9-09.00
3 Wall, Chloe 11 Tahoe-Trucke 9-00.00
3 Reiss, Michelle 10 Faith Luther 9-00.00
5 Hilton, Diana 11 Del Sol J9-00.00
6 Walund, Sheridan 11 Spring Creek 8-06.00
7 Bryant, Dylan 10 Virgin Valle J8-06.00
8 McPhee, Devyn 11 Fernley 8-00.00
Girls Long Jump Div IA
=====================================================================
Home Side
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 18-10.25 1997 Nicky Hughes, Virgin Valley
Nevada Best: @ 19-03.25 1986 Gretchen Giles, Western
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Nikodemus, Cayla 12 Faith Luther 16-11.25 -1.0
16-09.50(1.6) 16-08(1.4) 16-11(1.5) 16-11.25(-1.0) 16-02.50(-1.1) 16-10(+0.0)
2 Vinson, Haley 12 Faith Luther 16-03.00 +0.0
3 Carpenter, Nina 11 Sunrise Moun 16-00.50 +0.0
4 Skabelund, Whitney 10 Churchill Co 15-07.00 -1.4
5 Albright, Jillian 11 Lowry 15-06.00 1.3
6 Baier, Abby 9 Tahoe-Trucke 15-03.00 0.5
7 Tournahu, Kathryn 11 Spring Creek 15-01.00 0.4
8 Jacocks, Jessica 12 Desert Pines 14-11.00 -1.4
Girls Triple Jump Div IA
=====================================================================
Visitors Side
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 38-02.50 2000 Tracy Argo, Battle Mountain
Nevada Best: @ 40-02.50 2001 Rhonda Williams, Bonanza
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Vinson, Haley 12 Faith Luther 36-09.75 5.3
35-00(+0.0) FOUL 36-02.75(3.6) 35-07(3.6) 36-09.75(5.3) 35-05.50(1.9)
2 Skabelund, Whitney 10 Churchill Co 36-01.75 1.8
3 Carpenter, Nina 11 Sunrise Moun 35-06.50 3.0
4 Albright, Jillian 11 Lowry 34-04.75 4.1
5 Souvenir, Kamilah 12 Clark 33-11.00 5.7
6 Fenyves, Alexis 12 Boulder City 33-07.50 3.2
7 Thomas, Hayley 10 Tahoe-Trucke 33-04.50 2.8
8 Tournahu, Kathryn 11 Spring Creek 31-11.75 3.0
Girls Shot Put Div IA
================================================================
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 43-10 1998 Cheyenne Price, North Tahoe
Nevada Best: @ 52-01 2012 Ashley Blake, Liberty
Name Year School Finals
================================================================
1 Micheli, Claire 12 Elko 36-02.00
35-09.25 35-08.50 35-03.50 36-02 34-06 34-10.50
2 Turner, Kaylee 12 Dayton 35-10.50
3 Nau, Driftwind 12 Sparks 35-00.25
4 Saili, Dejalynn 10 Spring Creek 34-07.00
5 Godbolt, Koreyl 10 Cheyenne 34-01.75
6 Bryant, Isis 11 Sunrise Moun 33-07.50
7 Gneiting, Sariah 12 Boulder City 32-05.75
8 Daly, Katlyn 12 Boulder City 31-02.00
Girls Discus Throw Div IA
================================================================
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 131-00 1990 Tina Echeto, Lowry
Nevada Best: @ 166-09 2000 Lara Saye, Silverado
Name Year School Finals
================================================================
1 Turner, Kaylee 12 Dayton 132-11#
119-09 FOUL 132-11 123-04 FOUL 115-03
2 Nau, Driftwind 12 Sparks 119-01
3 Po'oi, Senifa 10 Sparks 115-06
4 Washington, Ariel 10 Cheyenne 104-05
5 Hill, Morgan 12 Faith Luther 99-08
6 Edwards, L'Nazia 10 Cheyenne 99-03
7 Bryant, Isis 11 Sunrise Moun 98-08
8 Micheli, Claire 12 Elko 95-09
Girls 100 Meter Dash Div III
=====================================================================
Meet: # 12.43 5/23/2009 Mackenzie Dunn, Battle Mountain
Nevada Best: @ 11.94 1999 N.Ireland/K.Sanchez, Mojave/Carson
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Prengel, Mikinley 10 White Pine 13.16 1.3
2 Byrnes, Shelbi 11 Calvary Chap 13.25 1.3
3 Wright, Allison 11 North Tahoe 13.26 1.3
4 Renfroe, Mikayla 10 Pershing Cou 13.34 1.3
5 Barber, Hannah 9 White Pine 13.38 1.3
6 King, Madison 10 Silver Stage 13.39 1.3
7 McCall, Francie 12 The Meadows 13.65 1.3
8 Dirga, Kandace 11 Incline 13.91 1.3
Girls 200 Meter Dash Div III
=====================================================================
Meet: # 25.33 5/22/2009 Mackenzie Dunn, Battle Mountain
Nevada Best: @ 23.99 1984 Sonja Green, Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Wright, Allison 11 North Tahoe 27.07 1.3
2 Prengel, Mikinley 10 White Pine 27.41 1.3
3 Nix, Valeri 12 Incline 27.53 1.3
4 McCall, Francie 12 The Meadows 27.94 1.3
5 Eppenger, Khashae' 11 Andre Agassi 28.00 1.3
6 Thomas, Amy 10 Lincoln Coun 28.34 1.3
7 Renfroe, Megan 9 Pershing Cou 28.38 1.3
8 King, Madison 10 Silver Stage 28.79 1.3
Girls 400 Meter Dash Div III
================================================================
Meet: # 58.41 5/23/2014 Phallen Nelson, Calvary Chap
Nevada Best: @ 53.13 1974 Kathy Weston, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Byrnes, Shelbi 11 Calvary Chap 1:00.37
2 Gosse, Delaney 12 The Meadows 1:00.93
3 Prengel, Mikinley 10 White Pine 1:00.95
4 Thomas, Amy 10 Lincoln Coun 1:01.85
5 Nix, Valeri 12 Incline 1:04.55
6 Renfroe, Megan 9 Pershing Cou 1:04.56
7 Dirga, Kandace 11 Incline 1:07.30
8 Weatherman, Lilli 10 Pershing Cou 1:09.67
Girls 800 Meter Run Div III
================================================================
Meet: # 2:13.25 2002 Nikki Peterson, Faith Lutheran
Nevada Best: @ 2:09.90 1975 Kathy Weston, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Hirsberg, Ellen 9 The Meadows 2:24.48
2 Heerema, Jeneke 12 The Meadows 2:25.96
3 Gallant, Tara 12 North Tahoe 2:31.94
4 Stanton, Caitlin 12 White Pine 2:32.98
5 Gonzales, Madeline 10 Pershing Cou 2:35.94
6 Williams, Kaya 11 North Tahoe 2:36.40
7 Hafen, Brooklyn 9 Lincoln Coun 2:37.02
8 Leon, Cecilia 12 Battle Mount 2:40.27
Girls 1600 Meter Run Div III
================================================================
Meet: # 5:13.46 2001 Nikki Peterson, Faith Lutheran
Nevada Best: @ 4:46.72 2005 Marie Lawrence, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Heerema, Jeneke 12 The Meadows 5:21.20
2 Gallant, Tara 12 North Tahoe 5:27.31
3 Hirsberg, Ellen 9 The Meadows 5:41.42
4 Gosse, Bailey 12 The Meadows 5:47.63
5 Stanton, Caitlin 12 White Pine 5:57.08
6 Williams, Kaya 11 North Tahoe 6:03.84
7 Leon, Cecilia 12 Battle Mount 6:20.08
8 Hernandez, Neida 11 Yerington 6:32.29
Girls 3200 Meter Run Div III
================================================================
Meet: # 11:32.16 2003 Eliza Culverwell, Lincoln County
Nevada Best: @ 10:20.95 2006 Marie Lawrence, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Gallant, Tara 12 North Tahoe 11:47.32
2 Gosse, Bailey 12 The Meadows 12:32.24
3 Williams, Kaya 11 North Tahoe 12:39.62
4 Thompson, Krista 12 The Meadows 12:55.88
5 Mathews, Madison 10 Lincoln Coun 13:03.86
6 Petersen, Shawn 9 White Pine 13:43.66
7 Wahrenburg, Maddie 9 Battle Mount 15:20.66
Girls 100 Meter Hurdles Div III
=====================================================================
Meet: # 15.53 2000 Dominique Bosa-Edwards, The Meadows
Nevada Best: @ 13.50 2014 Tiana Bonds, Centennial
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Eppenger, Khashae' 11 Andre Agassi 16.76 -1.3
2 Nix, Valeri 12 Incline 17.17 -1.3
3 Fullmer, Lucy 11 White Pine 17.34 -1.3
4 Byrnes, Shelbi 11 Calvary Chap 17.72 -1.3
5 Campbell, Chyann 12 Silver Stage 18.03 -1.3
6 Fullmer, Lily 9 White Pine 18.31 -1.3
7 Rich, Sierra 12 Silver Stage 19.02 -1.3
8 Hernandez, Karyme 9 Pershing Cou 20.23 -1.3
Girls 300 Meter Hurdles Div III
================================================================
Meet: # 47.12 5/18/2013 Jazzmin Bryan, Yerington
Nevada Best: @ 40.90 2014 Tiana Bonds, Centennial
Name Year School Finals
================================================================
1 Nix, Valeri 12 Incline 47.87
2 Byrnes, Shelbi 11 Calvary Chap 47.94
3 Eppenger, Khashae' 11 Andre Agassi 49.93
4 Fullmer, Lucy 11 White Pine 50.56
5 Fullmer, Lily 9 White Pine 51.48
6 Campbell, Chyann 12 Silver Stage 53.14
7 Rodriguez, Dayana 12 Battle Mount 54.79
8 Cleeland, Maddie 11 North Tahoe 56.61
Girls 4x100 Meter Relay Div III
================================================================
Meet: # 51.80 5/24/2014 Calvary Chapel, Calvary Chap
T Sapp, S Byrnes, I Coleman, P Nelson
Nevada Best: @ 46.63 2010 , Western
School Finals
================================================================
1 North Tahoe 'A' 53.11
2 The Meadows 'A' 53.34
3 Andre Agassi 'A' 54.30
4 Calvary Chapel 'A' 54.52 54.515
5 White Pine 'A' 54.52 54.517
6 Yerington 'A' 54.61
7 Laughlin 'A' 55.28
8 Battle Mountain 'A' 58.28
Girls 4x200 Meter Relay Div III
================================================================
Meet: # 1:51.31 5/19/2007 Battle Mountain, Battle Mountain
E Heberlein, S Guizar, A Fernandez, M Dunn
Nevada Best: @ 1:38.88 2005 , Cheyenne
School Finals
================================================================
1 North Tahoe 'A' 1:51.55
2 The Meadows 'A' 1:51.60
3 Pershing County 'A' 1:52.28
4 White Pine 'A' 1:53.03
5 Andre Agassi 'A' 1:53.35
6 Lincoln County 'A' 1:54.52
7 Yerington 'A' 1:55.28
8 Battle Mountain 'A' 2:02.63
Girls 4x400 Meter Relay Div III
================================================================
Meet: # 4:09.10 5/16/2008 Whittell, Whittell
N Daly, S Marshall, H Daly, S Brumbach
Nevada Best: @ 3:47.18 2005 , Cheyenne
School Finals
================================================================
1 The Meadows 'A' 4:06.35#
2 White Pine 'A' 4:28.73
3 Calvary Chapel 'A' 4:31.52
4 Yerington 'A' 4:34.62
5 Andre Agassi 'A' 4:38.44
6 Battle Mountain 'A' 4:40.83
Girls 4x800 Meter Relay Div III
================================================================
Meet: # 10:09.5h 1997 Spring Creek, Spring Creek
Nevada Best: @ 9:21.47 2008 , Chaparral
School Finals
================================================================
1 The Meadows 'A' 10:50.45
2 White Pine 'A' 11:09.79
3 Andre Agassi 'A' 11:11.10
4 Calvary Chapel 'A' 11:23.86
5 Battle Mountain 'A' 12:06.94
6 Yerington 'A' 12:27.07
Girls High Jump Div III
================================================================
Opening Height - 3-10
Up by 2" until 4 or less remain, then up by 1"
Meet: # 5-02 5/17/2008 S.Marshall/S.Marques, Whittell/White Pine
Nevada Best: @ 6-04.25 2015 Vashti Cunningham, Bishop Gorman
Name Year School Finals
================================================================
1 Gosse, Delaney 12 The Meadows 5-08.00#
2 Fullmer, Lucy 11 White Pine 5-02.00#
3 Hafen, Brooklyn 9 Lincoln Coun 4-10.00
4 Carlson, Haley 9 Incline J4-10.00
5 Fullmer, Lily 9 White Pine 4-08.00
6 Pierce, Kyla 10 North Tahoe J4-08.00
7 Doyle, Allie 12 North Tahoe 4-04.00
8 Klain, Lily 12 Yerington 4-00.00
Girls Pole Vault Div III
================================================================
Opening Height - 5-00?
Up by 6" until 4 or less remain, then up by 3"
Visitors Side
Meet: # 10-03 2003 Lisa Booke, The Meadows
Nevada Best: @ 13-00 2012 Madison Mills, Bishop Manogue
Name Year School Finals
================================================================
1 Chami, Dani 12 The Meadows 10-03.50#
2 Rife, Ashley 10 Yerington 8-09.00
3 Pickens, Madeline 11 White Pine J8-09.00
4 Weatherman, Lilli 10 Pershing Cou 8-00.00
5 Gubler, Jenna 10 White Pine 7-06.00
5 Almberg, Mikalyn 11 White Pine 7-06.00
7 Lucier, Dominique 12 Yerington 7-00.00
8 Hanson, Candice 10 Yerington 6-06.00
Girls Long Jump Div III
=====================================================================
Home Side
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 17-05.50 5/22/2009 Mariah Gramolini, Silver Stage
Nevada Best: @ 19-03.25 1986 Gretchen Giles, Western
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Chami, Dani 12 The Meadows 16-10.25 +0.0
FOUL 16-06.50(0.3) 16-08(-0.7) 15-08.25(-0.2) 16-10.25(+0.0) 15-10.25(+0.0)
2 Gamberg, Samantha 10 White Pine 15-06.00 +0.0
3 Renfroe, Mikayla 10 Pershing Cou 14-06.00 +0.0
14-01(-0.2) 13-06(-0.7) 14-06(+0.0) 13-07.75(0.1) 13-09.50(0.2) 14-05.75(0.5)
4 Harris, Alexis 12 Calvary Chap J14-06.00 +0.0
13-01(+0.0) 13-07(-1.8) 14-06(+0.0) 14-00.25(+0.0) 14-03.75(0.3) 14-03.75(+0.0)
5 Rich, Sierra 12 Silver Stage 14-04.50 1.0
6 Klain, Lily 12 Yerington 14-03.25 -0.1
7 Perez, Jocelyn 9 Calvary Chap 13-08.00 2.1
8 Pierce, Kyla 10 North Tahoe 13-05.00 0.9
Girls Triple Jump Div III
=====================================================================
Visitors Side
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 37-06 1999 Dominique Bosa-Edwards, The Meadows
Nevada Best: @ 40-02.50 2001 Rhonda Williams, Bonanza
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Prengel, Mikinley 10 White Pine 34-01.75 3.8
FOUL 33-11.25(3.6) 34-01.75(3.8) 33-10(1.6) 33-05(5.4) 33-01.50(4.2)
2 Gubler, Jenna 10 White Pine 33-04.75 3.9
3 Fullmer, Lucy 11 White Pine 32-02.75 3.4
4 Pickens, Madeline 11 White Pine 31-10.50 3.4
30-07.25(0.7) 31-10.50(3.4) 31-07(5.8) 30-00(5.0) 30-03.50(3.1) 28-01(3.3)
5 Rich, Sierra 12 Silver Stage J31-10.50 5.1
30-05(2.5) 30-09.50(2.8) 31-04.75(4.5) 29-01(2.6) 31-00(2.0) 31-10.50(5.1)
6 Piramide, Wayne 12 Battle Mount 31-05.75 2.7
7 Pierce, Kyla 10 North Tahoe 30-00.00 3.2
8 Lucier, Dominique 12 Yerington 29-10.25 2.2
Girls Shot Put Div III
================================================================
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 41-11.50 1997 Christine Wolford, Laughlin
Nevada Best: @ 52-01 2012 Ashley Blake, Liberty
Name Year School Finals
================================================================
1 Lommori, Kassidy 11 Yerington 34-00.75
2 Briggs, Jordan 11 North Tahoe 33-11.25
3 Rover, Diamond 11 Andre Agassi 29-11.50
4 Brewster, Tainui 12 White Pine 29-07.50
5 Giang, Dionne 12 The Meadows 29-07.00
6 Bonilla, Yazmin 12 Yerington 28-11.00
7 Gosse, Cassidy 12 The Meadows 27-01.25
8 Flores, Daisy 9 Pershing Cou 24-01.00
Girls Discus Throw Div III
================================================================
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 140-04 5/19/2012 Makenna Lommori, Yerington
Nevada Best: @ 166-09 2000 Lara Saye, Silverado
Name Year School Finals
================================================================
1 Lommori, Kassidy 11 Yerington 135-02
120-02 132-06 133-11 135-02 135-00 134-03
2 Briggs, Jordan 11 North Tahoe 110-09
3 Bonilla, Yazmin 12 Yerington 108-01
4 Gosse, Cassidy 12 The Meadows 106-04
5 Trimm, Sara 12 North Tahoe 103-02
6 Giang, Dionne 12 The Meadows 89-04
7 Petrelli, Maddie 11 Calvary Chap 85-06
8 VanTassell, Maryn 9 White Pine 79-11
Girls 100 Meter Dash Div IV
=====================================================================
Meet: # 11.96 1989 Tinisha Cox, Mineral
Nevada Best: @ 11.94 1999 N.Ireland/K.Sanchez, Mojave/Carson
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Damele, Megan 11 Eureka 13.10 1.6
2 O'Keefe, Kelly 11 Smith Valley 13.53 1.6
3 Slattery, Kayla 9 Tonopah 13.68 1.6
4 Gamboa, Vanessa 10 Beatty 13.89 1.6
5 Stout, Megan 11 Excel Christ 14.39 1.6
6 Reid, Kelsea 12 Lund 14.51 1.6
7 Gutierrez, Rosa 10 Beatty 15.34 1.6
8 Barnes, Michelle 10 Whittell 15.40 1.6
Girls 200 Meter Dash Div IV
=====================================================================
Meet: # 25.6h 1976 Linda Bourn, Battle Mountain
Nevada Best: @ 23.99 1984 Sonja Green, Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Johns, Mattie 10 Smith Valley 27.43 0.4
2 Damele, Megan 11 Eureka 27.57 0.4
3 Sanguinetti, Torreyana 11 Sierra Luthe 28.80 0.4
4 Page, Charlotte 11 Sage Ridge 29.19 0.4
5 Reid, Kelsea 12 Lund 29.48 0.4
6 Gamboa, Vanessa 10 Beatty 29.52 0.4
7 Harrington, Jessica 10 Pahranagat V 30.26 0.4
8 Mancha, Rebecca 9 Tonopah 30.72 0.4
Girls 400 Meter Dash Div IV
================================================================
Meet: # 57.90 5/19/2007 Kylee Gleason, Smith Valley
Nevada Best: @ 53.13 1974 Kathy Weston, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Damele, Megan 11 Eureka 1:01.91
2 Young, Victoria 9 Wells 1:04.51
3 Forvilly, Samantha 10 Whittell 1:04.52
4 Contreras, Cady 12 Sierra Luthe 1:07.41
5 Reid, Kelsea 12 Lund 1:08.55
6 Harrington, Jessica 10 Pahranagat V 1:08.99
7 Greely, Angel 9 Lund 1:10.43
8 Thompson, Aimee 9 Tonopah 1:11.80
Girls 800 Meter Run Div IV
================================================================
Meet: # 2:19.88 5/18/2007 Kylee Gleason, Smith Valley
Nevada Best: @ 2:09.90 1975 Kathy Weston, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Marchegger, Elaina 10 Sierra Luthe 2:34.34
2 Davison, Clare 10 Sierra Luthe 2:35.93
3 Johnson, Deseret 11 Wells 2:39.15
4 Leavitt, Shayla 10 Pahranagat V 2:42.01
5 Damele, Katie 10 Eureka 2:42.41
6 Pelayo, Jasmin 10 Beatty 2:45.42
7 Findley, Leah 11 Indian Sprin 3:18.07
8 Drake, Kayla 10 Indian Sprin 3:43.20
Girls 1600 Meter Run Div IV
================================================================
Meet: # 5:13.22 5/19/2006 Wendy Harris, Lund
Nevada Best: @ 4:46.72 2005 Marie Lawrence, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Marchegger, Elaina 10 Sierra Luthe 5:45.18
2 Coote, Ilona 9 Sage Ridge 5:49.10
3 Damele, Katie 10 Eureka 5:51.06
4 Davison, Clare 10 Sierra Luthe 5:52.87
5 Pelayo, Jasmin 10 Beatty 6:00.32
6 Leavitt, Shayla 10 Pahranagat V 6:18.48
7 Onodera, Minami 10 Pahranagat V 6:54.22
8 Villanueva, Karina 9 Beatty 7:20.60
Girls 3200 Meter Run Div IV
================================================================
Meet: # 11:24.26 5/20/2006 Wendy Harris, Lund
Nevada Best: @ 10:20.95 2006 Marie Lawrence, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Coote, Ilona 9 Sage Ridge 12:36.17
2 Marchegger, Elaina 10 Sierra Luthe 12:41.51
3 Davison, Clare 10 Sierra Luthe 12:52.67
4 Pelayo, Jasmin 10 Beatty 12:57.19
5 James, Chelsea 11 Wells 13:14.91
6 Arellano, Celeste 9 Smith Valley 13:15.85
7 Fitch, Victoria 9 Tonopah 17:09.29
Girls 100 Meter Hurdles Div IV
=====================================================================
Meet: # 15.46 1986 Stacey Kimmins, Mineral
Nevada Best: @ 13.50 2014 Tiana Bonds, Centennial
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Johns, Mattie 10 Smith Valley 17.48 -1.0
2 Gibbs, Cody 9 Wells 17.76 -1.0
3 Francovich, Jaedyn 11 Sage Ridge 18.34 -1.0
4 Norris, Kallie 9 Eureka 18.90 -1.0
5 McClary, Loren 12 Indian Sprin 19.22 -1.0
6 Hall, Rachel 9 Sierra Luthe 20.03 -1.0
7 Snyder, Elle 10 Tonopah 20.57 -1.0
8 Benton, Jee 10 Sierra Luthe 21.74 -1.0
Girls 300 Meter Hurdles Div IV
================================================================
Meet: # 47.03 5/20/2006 Arianne Smith, Smith Valley
Nevada Best: @ 40.90 2014 Tiana Bonds, Centennial
Name Year School Finals
================================================================
1 Johns, Mattie 10 Smith Valley 48.68
2 Gibbs, Cody 9 Wells 51.00
3 Orozco, Nicole 12 Eureka 53.64
4 Francovich, Jaedyn 11 Sage Ridge 55.34
5 Hall, Rachel 9 Sierra Luthe 56.21
6 Snyder, Elle 10 Tonopah 59.68
7 Panlaqui, Abby 10 Beatty 1:07.46
Girls 4x100 Meter Relay Div IV
================================================================
Meet: # 50.25 1986 Mineral, Mineral
Nevada Best: @ 46.63 2010 , Western
School Finals
================================================================
1 Whittell 'A' 55.24
2 Sage Ridge 'A' 56.58
3 Sierra Lutheran 'A' 56.97
4 Jackpot 'A' 57.60
5 Beatty 'A' 58.18
6 Eureka 'A' 58.53
7 Smith Valley 'A' 59.69
Girls 4x200 Meter Relay Div IV
================================================================
Meet: # 1:52.12 5/17/2008 Laughlin, Laughlin
A Hardy, C McDonald, J Brody, A Deyampert
Nevada Best: @ 1:38.88 2005 , Cheyenne
School Finals
================================================================
1 Sierra Lutheran 'A' 1:55.05
2 Whittell 'A' 1:57.32
3 Jackpot 'A' 2:00.48
4 Sage Ridge 'A' 2:00.61
5 Eureka 'A' 2:01.21
6 Tonopah 'A' 2:07.65
7 Beatty 'A' 2:09.36
8 Indian Springs 'A' 2:15.51
Girls 4x400 Meter Relay Div IV
================================================================
Meet: # 4:21.17 1996 Smith Valley, Smith Valley
Nevada Best: @ 3:47.18 2005 , Cheyenne
School Finals
================================================================
1 Sierra Lutheran 'A' 4:32.54
2 Wells 'A' 4:36.51
3 Smith Valley 'A' 4:55.47
4 Tonopah 'A' 5:10.77
5 Beatty 'A' 5:17.28
Girls 4x800 Meter Relay Div IV
================================================================
Meet: # 10:22.10 5/19/2006 Lund, Lund
W Harris, M Stewart, K Stewart, K Rimington
Nevada Best: @ 9:21.47 2008 , Chaparral
School Finals
================================================================
1 Sierra Lutheran 'A' 10:57.05
2 Wells 'A' 11:01.61
3 Beatty 'A' 12:40.45
4 Owyhee 'A' 13:09.13
5 Tonopah 'A' 15:47.88
Girls High Jump Div IV
================================================================
Opening Height - 3-10
Up by 2" until 4 or less remain, then up by 1"
Meet: # 5-05 5/17/2008 Ariana Hardy, Laughlin
Nevada Best: @ 6-04.25 2015 Vashti Cunningham, Bishop Gorman
Name Year School Finals
================================================================
1 Rogaczewski, Kellie 11 Smith Valley 4-10.00
2 Ferenz, Abby 9 Sierra Luthe 4-08.00
2 Draunidalo, Va 11 McDermitt 4-08.00
4 McClary, Loren 12 Indian Sprin 4-04.00
5 Young, Emily 11 Austin 4-02.00
Girls Pole Vault Div IV
================================================================
Opening Height - 5-00?
Up by 6" until 4 or less remain, then up by 3"
Home Side
Meet: # 11-08 5/18/2007 Kylee Gleason, Smith Valley
Nevada Best: @ 13-00 2012 Madison Mills, Bishop Manogue
Name Year School Finals
================================================================
1 O'Keefe, Kelly 11 Smith Valley 9-06.00
2 Rogaczewski, Kellie 11 Smith Valley 9-03.00
3 Johns, Mattie 10 Smith Valley J9-03.00
4 Page, Charlotte 11 Sage Ridge J9-03.00
5 Temple, Leanna 12 Sierra Luthe 6-06.00
6 Mofhitz-Faieta, Briana Sierra Luthe 6-00.00
6 Uhlig, Camberlin 9 Wells 6-00.00
8 Kubel, Heather Sierra Luthe 5-00.00
Girls Long Jump Div IV
=====================================================================
Home Side
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 16-10 1998 Jenni Creed, Faith Lutheran
Nevada Best: @ 19-03.25 1986 Gretchen Giles, Western
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Rogaczewski, Kellie 11 Smith Valley 15-08.75 0.7
14-07(-0.6) FOUL FOUL 15-04.50(-0.5) 15-08.75(0.7) 15-06.75(0.4)
2 Damele, Megan 11 Eureka 15-05.00 1.6
3 Young, Victoria 9 Wells 14-09.00 0.7
4 Benton, Cali 12 Sierra Luthe 14-06.50 +0.0
5 Reid, Kelsea 12 Lund 14-03.00 -2.0
6 McClary, Loren 12 Indian Sprin 13-08.00 0.7
7 Onodera, Minami 10 Pahranagat V 13-05.75 +0.0
8 Leavitt, Shayla 10 Pahranagat V 13-01.75 1.0
Girls Triple Jump Div IV
=====================================================================
Visitors Side
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 35-03 1994 Tawna Hardy, Pahranagat Valley
Nevada Best: @ 40-02.50 2001 Rhonda Williams, Bonanza
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Rogaczewski, Kellie 11 Smith Valley 33-00.00 3.7
32-02.25(2.3) 31-10(2.5) 33-00(3.7) FOUL FOUL FOUL
2 Bonafede, Grace 10 Sierra Luthe 32-04.75 3.6
3 Benton, Cali 12 Sierra Luthe 30-04.00 2.7
4 Young, Emily 11 Austin 29-07.50 3.2
5 Mancha, Rebecca 9 Tonopah 28-10.50 3.9
6 Hall, Rachel 9 Sierra Luthe 26-06.00 3.2
7 Gil, Alexi 10 Beatty 26-03.50 2.8
8 Hunter, Alexia Sierra Luthe 25-06.75 4.6
Girls Shot Put Div IV
================================================================
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 38-06.25 2000 Dana Nuti, Smith Valley
Nevada Best: @ 52-01 2012 Ashley Blake, Liberty
Name Year School Finals
================================================================
1 Robison, Autumn 12 Excel Christ 31-01.00
29-05.75 30-10.25 30-09.25 28-09.75 31-01 FOUL
2 Catches, Kelli 11 Owyhee 30-11.50
3 Benton, Cali 12 Sierra Luthe 30-07.00
4 Missamore, Kristy 11 Sierra Luthe 30-02.25
5 Gil, Alexi 10 Beatty 29-00.75
6 Boren, Emma 9 Lund 27-05.00
7 Osequera, Arianna 9 Beatty 24-05.25
8 Greely, Angel 9 Lund 23-07.75
Girls Discus Throw Div IV
================================================================
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 124-04 1999 Dana Nuti, Smith Valley
Nevada Best: @ 166-09 2000 Lara Saye, Silverado
Name Year School Finals
================================================================
1 Benton, Cali 12 Sierra Luthe 105-02
96-11 101-06 105-02 69-02 FOUL FOUL
2 Westre, Amy 12 Sierra Luthe 97-10
3 Robison, Autumn 12 Excel Christ 91-04
4 Catches, Kelli 11 Owyhee 86-08
5 Crow, Zoe 11 Indian Sprin 81-05
6 Greely, Angel 9 Lund 74-04
7 Thompson, Aimee 9 Tonopah 71-09
8 Boren, Emma 9 Lund 67-06
Boys 100 Meter Dash Div I
=====================================================================
Meet: # 10.39 5/22/2009 Garic Wharton, Valley
Nevada Best: @ 10.39 2009 Garic Wharton, Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Mack, Ian 12 Green Valley 10.66 -1.0
2 James, Tre 11 Las Vegas 10.89 -1.0
3 Rogers, De-Zhon 12 Shadow Ridge 10.96 -1.0
4 Clayton, Devion 11 Palo Verde 11.02 -1.0
5 Giron-Burnham, Ivan 11 Damonte Ranc 11.04 -1.0
6 Espiritu, Eric 11 Reed 11.10 -1.0
7 Davis, DaQu'an 11 Coronado 11.12 -1.0
8 Shapiro, Nathan 12 Bishop Manog 11.25 -1.0
Boys 200 Meter Dash Div I
=====================================================================
Meet: # 21.10 5/16/2008 Garic Wharton, Valley
Nevada Best: @ 21.05 2010 Garic Wharton, Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Mack, Ian 12 Green Valley 21.82 -3.0
2 Reid, Corey 12 Carson 22.17 -3.0
3 Harris, Frank 10 Basic 22.40 -3.0
4 Miller, Elias 12 Las Vegas 22.41 -3.0
5 Giron-Burnham, Ivan 11 Damonte Ranc 22.47 -3.0
6 Washington, Zakee 11 Palo Verde 22.75 -3.0
7 Espiritu, Eric 11 Reed 22.97 -3.0
Boys 400 Meter Dash Div I
================================================================
Meet: # 47.15 5/24/2014 Corey Reid, Carson
Nevada Best: @ 46.60 2006 Del Guy, Western
Name Year School Finals
================================================================
1 Mack, Ian 12 Green Valley 47.03#
2 Reid, Corey 12 Carson 47.25
3 Ross, Connor 12 McQueen 47.62
4 Washington, Zakee 11 Palo Verde 48.62
5 Giron-Burnham, Ivan 11 Damonte Ranc 48.87
6 Nobis, Austin 12 Bishop Gorma 48.98
7 Mireku, Joshua 11 Rancho 49.89
8 Calvillo-Tatum, Amari 11 Valley 49.90
Boys 800 Meter Run Div I
================================================================
Meet: # 1:49.91 5/21/2011 Nick Hartle, Centennial
Nevada Best: @ 1:49.48 2012 Nick Hartle, Centennial
Name Year School Finals
================================================================
1 Ross, Connor 12 McQueen 1:51.31
2 Braxton, Dajour 12 Centennial 1:53.60
3 Johnson, Lorenzo 12 Rancho 1:54.33
4 Turner, Keith 12 Centennial 1:55.04
5 Rubi, Lenny 10 Green Valley 1:55.51
6 Spodobalski, Logan 11 Bishop Manog 1:55.63
7 Blaine, Johnathon 11 Shadow Ridge 1:58.56
Boys 1600 Meter Run Div I
================================================================
Meet: # 4:10.23 5/20/2011 Nick Hartle, Centennial
Nevada Best: @ 4:08.76 2010 Wade Meddles, Sierra Lutheran
Name Year School Finals
================================================================
1 Braxton, Dajour 12 Centennial 4:13.45
2 Benedict, Kai 12 McQueen 4:14.67
3 Ocegueda, Anthony 10 Reed 4:23.04
4 Spodobalski, Logan 11 Bishop Manog 4:23.64
5 Rogers, Austin 11 Green Valley 4:30.15
6 Meyer, Garrett 12 Green Valley 4:31.42
7 Holland, Jacob 12 Bishop Gorma 4:33.38
8 Quackenbush, Garrick 12 Cimarron-Mem 4:43.94
Boys 3200 Meter Run Div I
================================================================
Meet: # 9:13.1h 1982 Andre Woods, Eldorado
Nevada Best: @ 8:59.80 2015 Kai Benedict, McQueen
Name Year School Finals
================================================================
1 Benedict, Kai 12 McQueen 9:16.03
2 Braxton, Dajour 12 Centennial 9:33.80
3 Rogers, Austin 11 Green Valley 9:42.67
4 Weisberg, Henry 10 McQueen 9:45.71
5 Labadie, Mason 12 Galena 9:51.19
6 Nyberg, Josh 10 Valley 9:59.61
7 Cummins, Xavier 11 Coronado 10:01.98
8 Goldsmith, Andrew 12 Palo Verde 10:20.34
Boys 110 Meter Hurdles Div I
=====================================================================
Meet: # 14.12 1986 Mark McKinney, Western
Nevada Best: @ 14.05 2005 Rashaun Greer, Mojave
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Alexander III, Bradley 12 Canyon Sprin 14.36 0.2
2 Clark, Isaiah 12 Hug 14.62 0.2
3 Artinger, Isaac 12 Galena 14.94 0.2
4 Scarver, Savon 10 Centennial 15.23 0.2
5 Hudson, Cody 12 Silverado 15.70 0.2
6 Perez, Jacob 11 Bonanza 15.78 0.2
7 Morrison, Tyler 11 Spanish Spri 15.96 0.2
8 Nutter, Anyah 12 Centennial 16.30 0.2
Boys 300 Meter Hurdles Div I
================================================================
Meet: # 37.88 2002 Elisha McCall, Cimarron-Memorial
Nevada Best: @ 37.77 2012 Nick Norton, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Alexander III, Bradley 12 Canyon Sprin 38.13
2 Nutter, Anyah 12 Centennial 38.71
3 Scarver, Savon 10 Centennial 39.38
4 Artinger, Isaac 12 Galena 39.95
5 Heward, Nick 12 McQueen 40.24
6 Mullins, Isaiah 12 Damonte Ranc 41.29
Boys 4x100 Meter Relay Div I
================================================================
Meet: # 41.46 5/23/2014 Canyon Springs, Canyon Sprin
D Luna, D Walker, J Noble, M Williams
Nevada Best: @ 41.00 1997 , Rancho
School Finals
================================================================
1 Shadow Ridge 'A' 41.34#
2 Coronado 'A' 41.79
3 Canyon Springs 'A' 41.90
4 Centennial 'A' 42.25
5 McQueen 'A' 42.60
6 Reed 'A' 42.87
7 Las Vegas 'A' 43.13
8 Douglas 'A' 43.61
Boys 4x200 Meter Relay Div I
================================================================
Meet: # 1:26.36 5/23/2009 Chaparral, Chaparral
P Jones, J Hotchkins, R Porter, M McMurray
Nevada Best: @ 1:26.36 2009 , Chaparral
School Finals
================================================================
1 Las Vegas 'A' 1:27.65
2 Green Valley 'A' 1:28.02
3 Damonte Ranch 'A' 1:28.61
4 McQueen 'A' 1:28.77
5 Coronado 'A' 1:29.16
6 Bishop Gorman 'A' 1:30.87
7 Carson 'A' 1:32.13
Boys 4x400 Meter Relay Div I
================================================================
Meet: # 3:16.95 5/22/2009 Cheyenne, Cheyenne
C Carroll, K Campbell, M Sullivan, A Hudgins
Nevada Best: @ 3:16.95 2009 , Cheyenne
School Finals
================================================================
1 Centennial 'A' 3:16.48#
2 Bishop Gorman 'A' 3:17.37
3 Palo Verde 'A' 3:17.38
4 McQueen 'A' 3:19.19
5 Rancho 'A' 3:20.95
6 Las Vegas 'A' 3:21.81
7 Reed 'A' 3:25.59
8 Galena 'A' 3:30.14
Boys 4x800 Meter Relay Div I
================================================================
Meet: # 7:53.94 5/22/2010 Centennial, Centennial
N Hartle, D Lopez, T McDonough, K Merritt
Nevada Best: @ 7:42.52 2013 , Centennial
School Finals
================================================================
1 Centennial 'A' 7:48.89#
2 McQueen 'A' 7:58.13
3 Galena 'A' 7:58.71
4 Green Valley 'A' 8:05.47
5 Basic 'A' 8:09.15
6 Palo Verde 'A' 8:09.73
7 Douglas 'A' 8:13.35
8 Rancho 'A' 8:16.54
Boys High Jump Div I
================================================================
Opening Height - 5-08
Up by 2" until 4 or less remain, then up by 1"
Meet: # 7-03.25 5/18/2013 Randall Cunningham, Bishop Gorma
Nevada Best: @ 7-02 2014 Randall Cunningham, Bishop Gorman
Name Year School Finals
================================================================
1 Harris, Frank 10 Basic 6-08.00
2 Watkins, John 12 Liberty 6-06.00
3 Reid, Corey 12 Carson 6-04.00
3 Nutter, Anyah 12 Centennial 6-04.00
5 Wallace, Greg 10 Carson J6-04.00
6 Furlong, Garrett 10 Coronado 6-00.00
7 Nicholas, David 12 Damonte Ranc J6-00.00
8 Longenecker, Jaden 12 Cimarron-Mem 5-10.00
Boys Pole Vault Div I
================================================================
Opening Height - 12-00
Up by 6" until 4 or less remain, then up by 3"
Home Side
Meet: # 17-00 5/19/2007 Cameron Kroll, Reno
Nevada Best: @ 17-00 2007 Cameron Krool, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Arbogast, Zachary 12 Wooster 14-06.00
2 Mohr, Kevin 11 Wooster J14-06.00
3 McDonough, Trevor 12 Centennial 14-00.00
4 Moss, Dallas 10 Reed 13-06.00
5 Salter, Spencer 12 Coronado J13-06.00
6 Weber, Micah 11 Silverado J13-06.00
7 Abreu, Nicholas 12 Douglas 13-00.00
8 Brooks, Austin 12 Centennial 12-06.00
Boys Long Jump Div I
=====================================================================
Home Side
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 24-07.50 1984 Charles Smith, Las Vegas
Nevada Best: @ 26-05.50 1984 Charles Smith, Las Vegas
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Howard, Robert 11 Rancho 23-03.50 3.1
23-01.25(3.2) FOUL 21-09(1.7) 21-10(1.9) FOUL 23-03.50(3.1)
2 Jackson, Taveon 12 Valley 23-00.25 3.7
23-01.25(3.2) FOUL 21-09(1.7) 21-10(1.9) FOUL 23-03.50(3.1)
3 Jackson, Vernon 11 Silverado 22-11.25 2.4
4 Carter, Asa 11 Carson 22-01.00 3.3
5 Britt, Jamal 10 Legacy 21-09.50 2.2
6 Lyons, Connor 12 Douglas 21-08.75 2.2
7 Milton, Romello 11 Centennial 21-06.00 2.7
8 Abreu, Nicholas 12 Douglas 21-04.00 2.5
Boys Triple Jump Div I
=====================================================================
Visitors Side
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 51-01.25 2001 Aarik Wilson, Fallon
Nevada Best: @ 51-01.25 2001 Aarik Wilson, Churchill County
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Johnson, James 10 Centennial 46-03.00 1.1
45-08.50(+0.0) 46-03(1.1) 44-05(2.2) 44-08.50(+0.0) FOUL FOUL
2 Arnold, Matthew 11 Silverado 45-02.25 0.6
3 Johnson, Isaiah 11 Canyon Sprin 44-07.00 2.6
4 Carter, Asa 11 Carson 44-04.00 0.3
5 Orphan, Brendan 12 Valley 44-00.00 +0.0
6 Smith, James 12 Legacy 43-11.50 1.2
7 Minor, Tyrell 12 McQueen 42-11.50 +0.0
8 Woodbury, Aaron 12 Carson 42-05.00 2.2
Boys Shot Put Div I
================================================================
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 63-06.75 5/23/2014 Reno Tuufuli, Liberty
Nevada Best: @ 66-07.75 2003 Zach Lloyd, White Pine
Name Year School Finals
================================================================
1 Williams, Brady 12 Green Valley 54-07.00
54-06 FOUL FOUL 53-10.25 53-06.50 54-07
2 Kaanaana, Darrell 12 Liberty 54-01.50
3 Nunez, Damian 11 Liberty 50-08.00
4 Kiley, Chris 11 Galena 49-09.00
5 Schulz, Ian 11 Carson 47-03.75
6 Whitney, Armond 12 Cimarron-Mem 45-10.00
7 Roberts, Dante 11 Centennial 45-01.75
Boys Discus Throw Div I
================================================================
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 203-01 1987 Kami Keshmiri, Reno
Nevada Best: @ 225-02 1987 Kamy Keshmiri, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Williams, Brady 12 Green Valley 164-08
2 Vea, Cyrius 11 Liberty 162-01
3 Schulz, Ian 11 Carson 157-11
4 Swafford, Jarod 12 Palo Verde 156-00
5 Brilliant, Nicholas 12 Centennial 152-03
6 Hudson, Desmond 12 Valley 152-01
7 Luna, Adrian 12 Bishop Manog 142-00
8 Roberts, Dante 11 Centennial 141-02
Boys 100 Meter Dash Div IA
=====================================================================
Meet: # 10.9h 1983 Mike Upchurch, Boulder City
Nevada Best: @ 10.39 2009 Garic Wharton, Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Davis, Kenric 12 Western 10.94 -0.8
2 Rubalcaba, Mark 12 Faith Luther 10.95 -0.8
3 Acosta, Casey 11 Chaparral 11.11 -0.8
4 Nelson, Richard 11 Chaparral 11.31 -0.8
5 Bullock, Adam 12 Elko 11.36 -0.8
6 Archer, Devin 12 Fernley 11.52 -0.8
7 Tapley, Tobias 12 Dayton 11.55 -0.8
Boys 200 Meter Dash Div IA
=====================================================================
Meet: # 21.93 5/18/2013 D'Khari Hicks, Faith Luther
Nevada Best: @ 21.05 2010 Garic Wharton, Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Davis, Kenric 12 Western 22.31 -1.7
2 Peterson, Andrew 12 Sierra Vista 22.33 -1.7
3 Acosta, Casey 11 Chaparral 22.59 -1.7
4 Rubalcaba, Mark 12 Faith Luther 22.61 -1.7
5 Kissick, Cameron 12 Churchill Co 23.28 -1.7
6 Bullock, Adam 12 Elko 23.46 -1.7 23.453
7 Archer, Devin 12 Fernley 23.46 -1.7 23.458
8 Fulks, Charles 12 Churchill Co 23.78 -1.7
Boys 400 Meter Dash Div IA
================================================================
Meet: # 48.67 5/24/2014 Sherman Nash, Sunrise Moun
Nevada Best: @ 46.60 2006 Del Guy, Western
Name Year School Finals
================================================================
1 Davis, Kenric 12 Western 49.04
2 Mendoza, Dallon 12 Dayton 50.52
3 Mauer, Camden 12 Spring Creek 50.57
4 Taylor, Semaj 9 Clark 51.16
5 Fulks, Charles 12 Churchill Co 51.37
6 Jackson, Marquise 12 Chaparral 51.89
7 Green, Deriontae 10 Cheyenne 52.30
8 Deurlington, Colin 11 Tahoe-Trucke 52.87
Boys 800 Meter Run Div IA
================================================================
Meet: # 1:56.18 1991 Brad Meyer, Bishop Manogue
Nevada Best: @ 1:49.48 2012 Nick Hartle, Centennial
Name Year School Finals
================================================================
1 Mohamad, Abdirahman 12 Desert Pines 1:55.84#
2 Dupea, Brady 11 Spring Creek 1:57.34
3 Stephens, Paul 11 Faith Luther 1:57.56
4 Jimenez, Musio 10 Sunrise Moun 1:57.84
5 Gallagher, Michael 11 Elko 1:59.03
6 Thomson, Tristen 11 Churchill Co 1:59.59
7 Wood, Chase 11 Faith Luther 2:01.13
8 Deurlington, Colin 11 Tahoe-Trucke 2:01.25
Boys 1600 Meter Run Div IA
================================================================
Meet: # 4:14.94 1990 Brad Meyer, Bishop Manogue
Nevada Best: @ 4:08.76 2010 Wade Meddles, Sierra Lutheran
Name Year School Finals
================================================================
1 Wood, Chase 11 Faith Luther 4:28.52
2 Mohamad, Abdirahman 12 Desert Pines 4:29.01
3 Jimenez, Musio 10 Sunrise Moun 4:31.19
4 Simpkins, Kyler 12 Elko 4:34.99
5 Oberitter, Noah 12 Tahoe-Trucke 4:38.90
6 Dupea, Brady 11 Spring Creek 4:42.97
7 Rubio, Omar 10 Del Sol 4:43.01
Boys 3200 Meter Run Div IA
================================================================
Meet: # 9:36.62 1990 Brad Meyer, Bishop Manogue
Nevada Best: @ 8:59.80 2015 Kai Benedict, McQueen
Name Year School Finals
================================================================
1 Wood, Chase 11 Faith Luther 9:46.27
2 Simpkins, Kyler 12 Elko 9:47.69
3 Jimenez, Musio 10 Sunrise Moun 9:48.26
4 Rose, Tim 11 Elko 9:49.23
5 Oberitter, Noah 12 Tahoe-Trucke 9:50.26
6 Jimenez, Enrique 10 Mojave 9:59.11
7 Barta, Zack 10 Tahoe-Trucke 10:12.71
8 Hunt, Austin 12 Faith Luther 10:14.80
Boys 110 Meter Hurdles Div IA
=====================================================================
Meet: # 14.34 1993 Derrell Smith, Pahrump
Nevada Best: @ 14.05 2005 Rashaun Greer, Mojave
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Hubert, RJ 11 Moapa Valley 14.84 0.7
2 Heck, Nathan 12 Churchill Co 15.35 0.7
3 Van Patten, Nick 10 Sparks 15.43 0.7
4 Ply, Jonathan 10 Dayton 15.54 0.7
5 Roe, Brooks 12 Boulder City 15.91 0.7
6 Flenaugh, Jaylen 9 Del Sol 15.97 0.7
7 VanKirk, Eric 12 Elko 16.55 0.7
8 Patterson, Marquice 11 Clark 16.68 0.7
Boys 300 Meter Hurdles Div IA
================================================================
Meet: # 37.97 1993 Derrell Smith, Pahrump
Nevada Best: @ 37.77 2012 Nick Norton, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Van Patten, Nick 10 Sparks 39.39
2 Hubert, RJ 11 Moapa Valley 40.42
3 Roe, Brooks 12 Boulder City 40.47
4 McCarthy, Corey 12 South Tahoe 41.48
5 VanKirk, Eric 12 Elko 42.24
6 Bradshaw, Shane 10 Spring Creek 42.41
7 Mitchell, Kai 11 Virgin Valle 43.93
Boys 4x100 Meter Relay Div IA
================================================================
Meet: # 42.43 5/23/2014 Desert Pines, Desert Pines
M Davis, E Wilkes, I Morris, T Hough
Nevada Best: @ 41.00 1997 , Rancho
School Finals
================================================================
1 Chaparral 'A' 42.92
2 Cheyenne 'A' 43.15
3 Desert Pines 'A' 43.56
4 Sierra Vista 'A' 44.10
5 Tahoe-Truckee 'A' 44.78
6 Fernley 'A' 44.82
7 Elko 'A' 44.88
8 Dayton 'A' 46.05
Boys 4x200 Meter Relay Div IA
================================================================
Meet: # 1:29.86 5/18/2007 Dayton, Dayton
B Storrs, M Martin, J Yeater, T Feemster
Nevada Best: @ 1:26.36 2009 , Chaparral
School Finals
================================================================
1 Cheyenne 'A' 1:29.82#
2 Desert Pines 'A' 1:30.23
3 Faith Lutheran 'A' 1:31.91
4 Churchill County 'A' 1:32.05
5 Fernley 'A' 1:33.48
6 Elko 'A' 1:34.29
Boys 4x400 Meter Relay Div IA
================================================================
Meet: # 3:23.49 5/23/2014 Sunrise Mountain, Sunrise Moun
D Doyle, M Hernandez, C Veal, D Calahan
Nevada Best: @ 3:16.95 2009 , Cheyenne
School Finals
================================================================
1 Desert Pines 'A' 3:23.21#
2 Faith Lutheran 'A' 3:23.73
3 Cheyenne 'A' 3:26.40
4 Churchill County 'A' 3:26.92
5 Dayton 'A' 3:28.32
6 Elko 'A' 3:29.06
7 Spring Creek 'A' 3:30.17
8 Clark 'A' 3:30.59
Boys 4x800 Meter Relay Div IA
================================================================
Meet: # 8:02.22 5/20/2011 Elko, Elko
J Luna, A Torres, A Leyva, C Wolf
Nevada Best: @ 7:42.52 2013 , Centennial
School Finals
================================================================
1 Faith Lutheran 'A' 8:01.12#
2 Tahoe-Truckee 'A' 8:03.53
3 Spring Creek 'A' 8:07.96
4 Desert Pines 'A' 8:13.34
5 Elko 'A' 8:13.92
6 Sunrise Mountain 'A' 8:35.16
7 Churchill County 'A' 8:36.80
8 Mojave 'A' 8:39.72
Boys High Jump Div IA
================================================================
Opening Height - 5-08
Up by 2" until 4 or less remain, then up by 1"
Meet: # 6-09.50 1998 Eric Argo, Battle Mountain
Nevada Best: @ 7-02 2014 Randall Cunningham, Bishop Gorman
Name Year School Finals
================================================================
1 Allen, Kyrin 10 Elko 6-08.00
2 Ply, Benji 12 Dayton 6-06.00
3 Hubert, RJ 11 Moapa Valley 6-04.00
4 Rider, Clint 12 Spring Creek J6-04.00
5 Ply, Jonathan 10 Dayton 6-00.00
6 Spearman, Jonathan 10 Del Sol J6-00.00
7 Lawson, Rashawn 12 Del Sol 5-10.00
7 Neagle, Bryce 11 Faith Luther 5-10.00
Boys Pole Vault Div IA
================================================================
Opening Height - 10-06
Up by 6" until 4 or less remain, then up by 3"
Visitors Side
Meet: # 15-04 5/17/2013 Tyson Teerlink, Virgin Valle
Nevada Best: @ 17-00 2007 Cameron Krool, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Witsken, Caleb 12 Moapa Valley 16-00.25#
2 Heck, Nathan 12 Churchill Co 14-00.00
3 Ply, Benji 12 Dayton 13-06.00
4 Ply, Jonathan 10 Dayton 12-06.00
5 Bullock, Adam 12 Elko J12-06.00
6 Cipollini, Nico 11 Pahrump Vall 11-06.00
7 Raymond, Bryce 10 Faith Luther 11-00.00
8 Shuirman, Matt 11 Faith Luther J11-00.00
Boys Long Jump Div IA
=====================================================================
Home Side
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 23-05.75 5/24/2014 Mark Rubalcaba, Faith Lutheran
Nevada Best: @ 26-05.50 1984 Charles Smith, Las Vegas
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Rubalcaba, Mark 12 Faith Luther 24-08.00# 1.7
24-04.25(1.9) 24-06.25(1.6) 24-06(1.3) FOUL 24-08(1.7) 24-05.50(0.3)
2 McCoy, Jon 12 Desert Pines 23-07.00# 1.8
3 Hubert, RJ 11 Moapa Valley 23-02.00 2.3
4 Bullock, Adam 12 Elko 22-00.00 2.8
5 Ritter, Quinn 11 South Tahoe 21-08.50 1.6
6 Heck, Nathan 12 Churchill Co 21-05.75 2.2
7 Peterson, Andrew 12 Sierra Vista 20-07.25 1.7
8 Sawyer, Tanner 12 Tahoe-Trucke 20-03.50 1.1
Boys Triple Jump Div IA
=====================================================================
Visitors Side
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 49-04.75 5/23/2014 Mark Rubalcaba, Faith Lutheran
Nevada Best: @ 51-01.25 2001 Aarik Wilson, Churchill County
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Rubalcaba, Mark 12 Faith Luther 48-06.50 0.3
41-09(1.1) 48-06.50(0.3) 43-03.75(1.8) 48-00(1.6) ND(NWI) ND(NWI)
2 Lawson, Rashawn 12 Del Sol 44-01.75 0.8
3 McCoy, Jon 12 Desert Pines 43-01.75 0.7
4 Odom, Jordan 12 Chaparral 42-09.25 0.4
5 Ritter, Quinn 11 South Tahoe 41-02.50 1.5
6 Rider, Clint 12 Spring Creek 40-07.00 +0.0
7 Ernst, Jake 12 Churchill Co 40-02.00 0.1
8 Sanchez, Roberto 12 Lowry 38-11.50 0.6
Boys Shot Put Div IA
================================================================
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 59-01.50 5/21/2011 James Morgan, Boulder City
Nevada Best: @ 66-07.75 2003 Zach Lloyd, White Pine
Name Year School Finals
================================================================
1 Hawley, Zachary 11 Dayton 54-11.75
54-11.75 49-08.50 48-06.75 54-09.25 54-10.75 53-10.25
2 Meo, Tim 12 Elko 50-07.00
3 Cowley, Brenden 12 Boulder City 49-10.00
4 Olivas, Jesus 12 Del Sol 47-01.75
5 Sands, Andrew 12 Boulder City 45-11.00
6 Castenada, Jesus 12 Dayton 44-10.50
7 Gomez, Samuel 11 Boulder City 44-09.00
8 Terry, Kenyon 12 Elko 39-05.25
Boys Discus Throw Div IA
================================================================
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 175-09 1999 Joe Lockridge, North Tahoe
Nevada Best: @ 225-02 1987 Kamy Keshmiri, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Gomez, Samuel 11 Boulder City 162-02
154-10 162-02 153-02 157-07 149-05 154-01
2 Hawley, Zachary 11 Dayton 154-11
3 Sands, Andrew 12 Boulder City 149-05
4 Nagel, Keith 12 Faith Luther 146-09
5 Cowley, Brenden 12 Boulder City 136-07
6 Tuikolongohau, Ataloanui 11 Sparks 134-03
7 Castenada, Jesus 12 Dayton 131-06
8 Sandborn, Jason 10 Dayton 115-01
Boys 100 Meter Dash Div III
=====================================================================
Meet: # 11.11 2001 Marty Harris, Independence
Nevada Best: @ 10.39 2009 Garic Wharton, Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Williams, Kobe 12 Andre Agassi 11.33 1.9
2 Colby, Matt 11 Incline 11.42 1.9
3 Grosverner, Isaac 11 Rite of Pass 11.46 1.9
4 McKinney, Marquis 12 Pershing Cou 11.51 1.9
5 Becker, Blaine 12 West Wendove 11.77 1.9
6 Sewell, Arthur 10 Rite of Pass 11.96 1.9
7 Anderson, Sam 11 Lincoln Coun 12.65 1.9
Boys 200 Meter Dash Div III
=====================================================================
Meet: # 22.21 5/16/2008 Cameron Thomas, Independence
Nevada Best: @ 21.05 2010 Garic Wharton, Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Williams, Kobe 12 Andre Agassi 22.95 -1.7
2 Colby, Matt 11 Incline 23.32 -1.7
3 Grosverner, Isaac 11 Rite of Pass 23.50 -1.7
4 Neville, Reese 11 Yerington 23.58 -1.7
5 Becker, Blaine 12 West Wendove 23.91 -1.7
6 Anderson, Sam 11 Lincoln Coun 24.54 -1.7
7 Sewell, Arthur 10 Rite of Pass 24.87 -1.7
Boys 400 Meter Dash Div III
================================================================
Meet: # 48.66 5/18/2013 Cameron Murphy, Calvary Chap
Nevada Best: @ 46.60 2006 Del Guy, Western
Name Year School Finals
================================================================
1 Burkhart, Max 10 North Tahoe 52.79
2 Douthitt, Brad 12 Silver Stage 53.56
3 Chico, Brandon 11 Yerington 54.06
4 Barfield, Sam 10 Lincoln Coun 54.33
5 Cox, Andrew 11 Battle Mount 54.42
6 Hodapp, Matt 12 The Meadows 54.84
7 Gentile, James 11 Calvary Chap 55.72
8 Furr, Tyler 11 Laughlin 58.24
Boys 800 Meter Run Div III
================================================================
Meet: # 1:57.42 5/21/2011 John Robinson, Whittell
Nevada Best: @ 1:49.48 2012 Nick Hartle, Centennial
Name Year School Finals
================================================================
1 Eppolito, Ryan 11 Incline 2:01.62
2 Varela, Cameron 11 Calvary Chap 2:04.56
3 Chico, Brandon 11 Yerington 2:04.71
4 Kirk, Kevin 9 Yerington 2:05.42
5 Douthitt, Brad 12 Silver Stage 2:07.83
6 Chen, Ryan 10 The Meadows 2:09.92
7 Barfield, Sam 10 Lincoln Coun 2:14.31
Boys 1600 Meter Run Div III
================================================================
Meet: # 4:28.47 2001 Jack Morgan, The Meadows
Nevada Best: @ 4:08.76 2010 Wade Meddles, Sierra Lutheran
Name Year School Finals
================================================================
1 Stewart, Sam 10 White Pine 4:40.05
2 Varela, Cameron 11 Calvary Chap 4:41.84
3 Perez, Brandon 12 Silver Stage 4:49.20
4 Chico, Brandon 11 Yerington 4:52.34
5 Goldstone, Cam 11 North Tahoe 4:59.02
6 Palacio, James 12 North Tahoe 5:07.23
7 Chen, Ryan 10 The Meadows 5:07.24
8 Hood, Jimmy 10 The Meadows 5:31.36
Boys 3200 Meter Run Div III
================================================================
Meet: # 9:48.6h 2001 Chris Clauson, Independence
Nevada Best: @ 8:59.80 2015 Kai Benedict, McQueen
Name Year School Finals
================================================================
1 Stewart, Sam 10 White Pine 10:17.89
2 Martin, Trevor 11 Silver Stage 10:22.12
3 Goldstone, Cam 11 North Tahoe 10:29.09
4 Perez, Brandon 12 Silver Stage 10:37.36
5 Shoonmaker, JC 9 North Tahoe 10:50.57
6 Rodriguez, Joel 9 West Wendove 10:50.85
7 Hansen, Tucker 9 The Meadows 11:31.21
8 Hood, Jimmy 10 The Meadows 11:35.87
Boys 110 Meter Hurdles Div III
=====================================================================
Meet: # 15.36 1998 Miarco McMillin, The Meadows
Nevada Best: @ 14.05 2005 Rashaun Greer, Mojave
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Overton, Tyler 11 Andre Agassi 16.44 3.1
2 Lee, Nathaniel 12 White Pine 16.65 3.1
3 Colby, Matt 11 Incline 16.86 3.1
4 Culverwell, William 11 Lincoln Coun 17.63 3.1
5 Nall, Austin 12 North Tahoe 18.60 3.1
6 Green, Marquise 11 Pershing Cou 19.22 3.1
7 Berumen, Justin 12 Battle Mount 20.78 3.1
Boys 300 Meter Hurdles Div III
================================================================
Meet: # 38.7h 1998 Miarco McMillin, The Meadows
Nevada Best: @ 37.77 2012 Nick Norton, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 McCall, Andrew 12 The Meadows 40.77
2 Neville, Reese 11 Yerington 40.92
3 Colby, Matt 11 Incline 41.35
4 Smith, Landen 9 Lincoln Coun 43.27
5 Frehner, Tyler 10 Lincoln Coun 44.33
6 Lee, Nathaniel 12 White Pine 44.42
7 Nall, Austin 12 North Tahoe 44.83
Boys 4x100 Meter Relay Div III
================================================================
Meet: # 43.48 5/19/2012 Rite of Passage, Rite of Pass
D Adams, A Weathers, T Cobbs, N Ibrahim
Nevada Best: @ 41.00 1997 , Rancho
School Finals
================================================================
1 Andre Agassi 'A' 46.19
2 Pershing County 'A' 46.28
3 Rite of Passage 'A' 46.37
4 North Tahoe 'A' 46.78
5 The Meadows 'A' 47.25
6 Calvary Chapel 'A' 47.63
7 Yerington 'A' 49.64
Boys 4x200 Meter Relay Div III
================================================================
Meet: # 1:31.65 5/18/2012 Rite of Passage, Rite of Pass
D Adams, T Cobbs, L Smith, N Ibrahim
Nevada Best: @ 1:26.36 2009 , Chaparral
School Finals
================================================================
1 Andre Agassi 'A' 1:34.44
2 Lincoln County 'A' 1:36.05
3 Pershing County 'A' 1:36.18
4 Rite of Passage 'A' 1:36.30
5 Battle Mountain 'A' 1:38.28
6 The Meadows 'A' 1:38.48
7 North Tahoe 'A' 1:39.39
8 White Pine 'A' 1:40.81
Boys 4x400 Meter Relay Div III
================================================================
Meet: # 3:33.55 2001 Faith Lutheran, Faith Lutheran
Nevada Best: @ 3:16.95 2009 , Cheyenne
School Finals
================================================================
1 Yerington 'A' 3:34.64
2 North Tahoe 'A' 3:36.84
3 Lincoln County 'A' 3:37.01
4 The Meadows 'A' 3:37.14
5 Pershing County 'A' 3:38.97
6 Andre Agassi 'A' 3:43.60
7 Battle Mountain 'A' 3:43.80
8 Calvary Chapel 'A' 3:48.44
Boys 4x800 Meter Relay Div III
================================================================
Meet: # 8:32.05 5/18/2013 North Tahoe, North Tahoe
B Hackett, P Holmes, N McDermott, S McDermott
Nevada Best: @ 7:42.52 2013 , Centennial
School Finals
================================================================
1 North Tahoe 'A' 8:42.58 8:42.572
2 Yerington 'A' 8:42.58 8:42.576
3 Silver Stage 'A' 8:58.93
4 The Meadows 'A' 9:12.58
5 Andre Agassi 'A' 9:16.55
6 Laughlin 'A' 9:20.40
7 Battle Mountain 'A' 9:30.94
8 White Pine 'A' 9:31.88
Boys High Jump Div III
================================================================
Opening Height - 4-08
Up by 2" until 4 or less remain, then up by 1"
Meet: # 6-04 2000 Kenneth Goodwin, Independence
Nevada Best: @ 7-02 2014 Randall Cunningham, Bishop Gorman
Name Year School Finals
================================================================
1 Frizzel, Noah 12 Calvary Chap 5-11.00
2 Nester, Marcus 11 Pershing Cou J5-11.00
3 Perry, Blake 11 Incline 5-06.00
3 Hisatake, Max 11 The Meadows 5-06.00
5 Burkhart, Max 10 North Tahoe 5-04.00
6 Knight, Regan 11 Battle Mount 5-02.00
7 Brewster, Saxton 9 White Pine 5-00.00
8 Hensel, Paul 11 Lincoln Coun J5-00.00
Boys Pole Vault Div III
================================================================
Opening Height - 5-06
Up by 6" until 4 or less remain, then up by 3"
Visitors Side
Meet: # 15-06 5/17/2013 Riley Neville, Yerington
Nevada Best: @ 17-00 2007 Cameron Krool, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Neville, Reese 11 Yerington 14-00.00
2 Burdick, Cole 11 White Pine 10-06.00
3 Maalouf, Joe 12 The Meadows 9-06.00
4 Donderski, Titus 11 White Pine 8-06.00
5 Garcia, Guadalupe 9 Yerington 8-00.00
Boys Long Jump Div III
=====================================================================
Home Side
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 22-00.75 5/22/2010 Kyler Felton, Whittell
Nevada Best: @ 26-05.50 1984 Charles Smith, Las Vegas
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 McKinney, Marquis 12 Pershing Cou 21-01.50 1.2
20-00.75(1.0) 21-01(2.1) 21-01.50(1.2) 19-09.25(2.6) FOUL FOUL
2 Lee, Nathaniel 12 White Pine 20-01.00 3.6
3 Burkhart, Max 10 North Tahoe 19-09.75 3.1
4 Cervantes, Ernesto 11 Yerington 19-06.50 2.1
5 Hayakawa, Brandon 12 North Tahoe 19-04.75 1.2
6 Brewster, Saxton 9 White Pine 19-02.00 0.1
7 Frizzel, Noah 12 Calvary Chap 18-11.00 5.5
8 Anderson, Sam 11 Lincoln Coun 18-05.50 2.6
Boys Triple Jump Div III
=====================================================================
Visitors Side
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 44-06 2000 Josh Taliafero, Laughlin
Nevada Best: @ 51-01.25 2001 Aarik Wilson, Churchill County
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Nester, Marcus 11 Pershing Cou 42-10.25 2.9
40-04.50(1.0) 41-02(2.3) 40-10.50(1.3) 40-02.50(+0.0) 42-10.25(2.9) 41-04.50(+0.0)
2 Dorian, Blake 11 Battle Mount 41-05.00 +0.0
3 Lee, Nathaniel 12 White Pine 39-09.00 0.2
4 Cox, Andrew 11 Battle Mount 38-07.25 2.0
5 Cervantes, Ernesto 11 Yerington 38-04.25 +0.0
6 Sims, Carlton 11 Calvary Chap 37-11.75 0.6
7 Huang, Robert 10 The Meadows 37-10.00 1.9
8 Hisatake, Max 11 The Meadows 37-09.00 1.6
Boys Shot Put Div III
================================================================
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 65-03 5/22/2004 Zach Lloyd, White Pine
Nevada Best: @ 66-07.75 2003 Zach Lloyd, White Pine
Name Year School Finals
================================================================
1 Potter, DJ 11 Battle Mount 43-00.75
38-09.25 FOUL FOUL 41-03.25 43-00.75 43-00.50
2 Akbar, Shahraiz 12 The Meadows 41-09.25
3 Robertson, Zachary 12 Andre Agassi 41-09.00
4 Hammond, Sam 11 Yerington 41-02.50
5 Vallejo, Marco 11 Battle Mount 39-00.75
6 Chami, Sam 12 The Meadows 38-09.50
7 Malbrough, Shermar 10 Rite of Pass 37-02.75
8 Makhija, Hirsh 10 The Meadows 35-10.50
Boys Discus Throw Div III
================================================================
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 186-02 5/21/2004 Zach Lloyd, White Pine
Nevada Best: @ 225-02 1987 Kamy Keshmiri, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Hammond, Sam 11 Yerington 142-05
FOUL 142-05 FOUL FOUL FOUL FOUL
2 Robertson, Zachary 12 Andre Agassi 127-11
3 Carter, Jaxon 11 West Wendove 123-08
4 Potter, DJ 11 Battle Mount 119-09
5 Phillips, Dylan 11 Lincoln Coun 115-02
6 Vallejo, Marco 11 Battle Mount 112-08
7 Hisatake, Max 11 The Meadows 107-09
8 Joslin, Nick 11 North Tahoe 103-02
Boys 100 Meter Dash Div IV
=====================================================================
Meet: # 10.94 1987 Robbie Diede, Eureka
Nevada Best: @ 10.39 2009 Garic Wharton, Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 May, Scotty 11 Tonopah 11.52 1.5
2 Lopez, Brian 10 Spring Mount 11.74 1.5
3 Rodriquez, Jacob 10 Sierra Luthe 11.92 1.5
4 Thomas, Harrell 10 Spring Mount 11.96 1.5 11.953
5 Johnson, Brandon 10 Spring Mount 11.96 1.5 11.960
6 McCain, Sam 12 Virginia Cit 12.03 1.5
7 Lopez, Sergio 12 Sage Ridge 12.05 1.5
8 Cortes, Roman 11 Smith Valley 12.49 1.5
Boys 200 Meter Dash Div IV
=====================================================================
Meet: # 22.28 1990 Terrell Butler, Rite of Passage
Nevada Best: @ 21.05 2010 Garic Wharton, Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 May, Scotty 11 Tonopah 23.79 -2.7
2 Lopez, Brian 10 Spring Mount 24.29 -2.7
3 Thomas, Harrell 10 Spring Mount 24.46 -2.7
4 Rodriquez, Jacob 10 Sierra Luthe 24.54 -2.7
5 Lopez, Sergio 12 Sage Ridge 24.88 -2.7
6 Ball, Richard 10 Spring Mount 25.28 -2.7
7 Spurlock, Kobe 9 Excel Christ 26.23 -2.7
Boys 400 Meter Dash Div IV
================================================================
Meet: # 49.6h 1972 Bill McIntyre, Fernley
Nevada Best: @ 46.60 2006 Del Guy, Western
Name Year School Finals
================================================================
1 Smith, Laron 11 Spring Mount 54.11
2 Rodriquez, Jacob 10 Sierra Luthe 54.57
3 Withers, Jimmy 12 Tonopah 54.72
4 Johnson, Christopher 12 Excel Christ 55.33
5 Lopez, Brian 10 Spring Mount 55.45
6 Contreras, Cole 10 Sierra Luthe 55.90
7 Powers, Jerrod 12 Sierra Luthe 56.51
8 Thomas, Harrell 10 Spring Mount 57.21
Boys 800 Meter Run Div IV
================================================================
Meet: # 1:59.22 5/19/2007 Nathan Chellman, Sage Ridge
Nevada Best: @ 1:49.48 2012 Nick Hartle, Centennial
Name Year School Finals
================================================================
1 Johnson, Christopher 12 Excel Christ 2:07.96
2 Mears, Brendan 11 Eureka 2:07.97
3 Drudge, Cameron 11 Sierra Luthe 2:08.50
4 Snyder, Cole 10 Whittell 2:08.54
5 Heredia, Oscar 11 Pahranagat V 2:10.65
6 Orozco, Enrique 11 Beatty 2:11.10
7 Chavez, Ivan 11 Round Mounta 2:13.11
8 Perez, Jorge 11 Beatty 2:28.27
Boys 1600 Meter Run Div IV
================================================================
Meet: # 4:16.88 5/22/2010 Wade Meddles, Sierra Luthe
Nevada Best: @ 4:08.76 2010 Wade Meddles, Sierra Lutheran
Name Year School Finals
================================================================
1 Snyder, Cole 10 Whittell 4:51.53
2 McNeely, Ricky 10 Sierra Luthe 4:56.67
3 Pearson, Camden 9 Indian Sprin 4:58.59
4 Mears, Brendan 11 Eureka 5:00.27
5 Orozco, Enrique 11 Beatty 5:02.05
6 Kelly-Brady, Colton 11 Owyhee 5:14.90
7 Prince, Matthew 10 Pahranagat V 5:33.78
8 Perez, Anthony 10 Spring Mount 5:41.02
Boys 3200 Meter Run Div IV
================================================================
Meet: # 9:36.96 5/22/2009 Wade Meddles, Sierra Lutheran
Nevada Best: @ 8:59.80 2015 Kai Benedict, McQueen
Name Year School Finals
================================================================
1 Snyder, Cole 10 Whittell 10:28.77
2 Eckert, Chris 12 Sierra Luthe 10:51.90
3 Pearson, Camden 9 Indian Sprin 10:54.24
4 James-Chappell, William 9 Sierra Luthe 10:57.01
5 Miramontes, Ricardo 9 Jackpot 10:57.88
6 Rebujio, Brandon 10 Beatty 11:45.61
7 Prince, Matthew 10 Pahranagat V 12:09.11
8 Orozco, Enrique 11 Beatty 12:53.75
Boys 110 Meter Hurdles Div IV
=====================================================================
Meet: # 14.57 5/20/2006 Easton Harris, Smith Valley
Nevada Best: @ 14.05 2005 Rashaun Greer, Mojave
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Smith, Laron 11 Spring Mount 15.91 2.9
2 Brown, Kenneth 9 Spring Mount 16.38 2.9
3 Withers, Jimmy 12 Tonopah 16.67 2.9
4 Lewis, Evan 12 Sierra Luthe 17.63 2.9
5 Behymer-Smith, Jeff 12 Excel Christ 17.87 2.9
5 Ewell, Dontrell 9 Spring Mount 17.87 2.9
7 Thomas, Lucas 12 Owyhee 19.30 2.9
8 Makoutz, Daniel 9 Excel Christ 19.39 2.9
Boys 300 Meter Hurdles Div IV
================================================================
Meet: # 39.30 1993 Henry Mack, The Meadows
Nevada Best: @ 37.77 2012 Nick Norton, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Brown, Kenneth 9 Spring Mount 42.29
2 Withers, Jimmy 12 Tonopah 43.20
3 Behymer-Smith, Jeff 12 Excel Christ 44.35
4 Thomas, Lucas 12 Owyhee 45.56
5 Forvilly, Jake 12 Sierra Luthe 46.24
6 Guevin, Zachary 11 Excel Christ 46.26
7 Harrison, Harvest 10 Spring Mount 46.56
8 Ewell, Dontrell 9 Spring Mount 49.54
Boys 4x100 Meter Relay Div IV
================================================================
Meet: # 43.95 1990 Rite of Passage, Rite of Passage
Nevada Best: @ 41.00 1997 , Rancho
School Finals
================================================================
1 Tonopah 'A' 46.81
2 Beatty 'A' 47.41
3 Sierra Lutheran 'A' 47.90
4 Spring Mountain 'A' 48.25
5 Virginia City 'A' 48.86
6 Smith Valley 'A' 49.99
7 Excel Christian 'A' 50.82
8 Mineral County 'A' 53.08
Boys 4x200 Meter Relay Div IV
================================================================
Meet: # 1:32.13 1991 Rite of Passage, Rite of Passage
Nevada Best: @ 1:26.36 2009 , Chaparral
School Finals
================================================================
1 Tonopah 'A' 1:38.39
2 Spring Mountain 'A' 1:40.09
3 Beatty 'A' 1:40.63
4 Sierra Lutheran 'A' 1:41.94
5 Smith Valley 'A' 1:43.80
6 Wells 'A' 1:44.92
7 Jackpot 'A' 1:47.07
8 Pahranagat Valley 'A' 1:49.43
Boys 4x400 Meter Relay Div IV
================================================================
Meet: # 3:31.29 1991 Rite of Passage, Rite of Passage
Nevada Best: @ 3:16.95 2009 , Cheyenne
School Finals
================================================================
1 Sierra Lutheran 'A' 3:39.03
2 Tonopah 'A' 3:41.75
3 Sage Ridge 'A' 3:46.33
4 Excel Christian 'A' 3:46.49
5 Spring Mountain 'A' 3:51.33
6 Beatty 'A' 4:00.21
7 Smith Valley 'A' 4:06.72
8 Whittell 'A' 4:06.96
Boys 4x800 Meter Relay Div IV
================================================================
Meet: # 8:26.15 5/20/2006 Round Mountain, Round Mountain
T Akers, T Winston, E Redman, G Messerly
Nevada Best: @ 7:42.52 2013 , Centennial
School Finals
================================================================
1 Excel Christian 'A' 8:45.72
2 Tonopah 'A' 9:01.50
3 Sierra Lutheran 'A' 9:02.25
4 Eureka 'A' 9:27.04
5 Jackpot 'A' 9:37.70
6 Spring Mountain 'A' 10:03.78
7 Beatty 'A' 10:23.34
8 Indian Springs 'A' 10:41.80
Boys High Jump Div IV
================================================================
Open - 4-10
Up by 2" until 4 or less remain, then up by 1"
Meet: # 6-07 5/16/2008 Budweiser Hawkins, Trinity Christia
Nevada Best: @ 7-02 2014 Randall Cunningham, Bishop Gorman
Name Year School Finals
================================================================
1 Behymer-Smith, Joshua 11 Excel Christ 5-10.00
2 Ferenz, Zach 11 Sierra Luthe 5-08.00
3 Kirkland, Tyler 10 Tonopah J5-08.00
4 Behymer-Smith, Jeff 12 Excel Christ 5-06.00
4 Thomas, Harrell 10 Spring Mount 5-06.00
6 McCain, Sam 12 Virginia Cit 5-04.00
7 Merritt, Trevor 11 Eureka J5-04.00
8 Rimington, Brendon 10 Lund 5-02.00
Boys Pole Vault Div IV
================================================================
Opening Height - 6-06
Up by 6" until 4 or less remain, then up by 3"
Home Side
Meet: # 16-00 5/21/2005 Jordon Savidge, Smith Valley
Nevada Best: @ 17-00 2007 Cameron Krool, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 McCann, Braxton 11 Smith Valley 13-03.00
2 Poston, Price 11 Virginia Cit 10-09.00
3 Adkins, Zack 12 Wells 10-06.00
4 Russell, Nate 11 Beatty 9-06.00
5 Ranalla, Blake 10 Sierra Luthe 9-00.00
6 White, Rowdie 9 Beatty 8-06.00
7 Favela, Nahum 10 Beatty 8-00.00
Boys Long Jump Div IV
=====================================================================
Home Side
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 22-11.50 1989 Buzzy Graham, Mineral
Nevada Best: @ 26-05.50 1984 Charles Smith, Las Vegas
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Hardacre, Ethan 11 Sage Ridge 22-02.75 3.1
22-00.50(2.0) 21-09.75(2.6) 22-00.50(4.3) 22-01.75(1.8) 22-02.75(3.1) 21-09(3.5)
2 Poston, Price 11 Virginia Cit 19-07.00 2.4
3 Adkins, Zack 12 Wells 19-02.75 5.3
4 McCann, Braxton 11 Smith Valley 19-00.00 3.0
5 Green, Antione 10 Spring Mount 18-01.75 3.3
6 Brown, Kenneth 9 Spring Mount 17-11.50 3.9
7 Adajar, Jhonpaul 10 Beatty 17-11.25 3.8
8 Russell, Nate 11 Beatty 17-03.00 4.2
Boys Triple Jump Div IV
=====================================================================
Visitors Side
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 43-07.75 2001 David Olsen, Indian Springs
Nevada Best: @ 51-01.25 2001 Aarik Wilson, Churchill County
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Hardacre, Ethan 11 Sage Ridge 44-04.25# 1.9
43-06(+0.0) 43-06.50(+0.0) 42-05.75(0.5) 42-00.25(1.2) 43-01.50(0.8) 44-04.25(1.9)
2 Poston, Price 11 Virginia Cit 39-06.00 1.2
3 Smith, Laron 11 Spring Mount 39-04.00 +0.0
4 Hernandez, Anthony 11 Owyhee 38-09.25 0.1
5 McCain, Sam 12 Virginia Cit 38-07.00 1.5
6 Withers, Jimmy 12 Tonopah 38-05.25 0.1
7 Olson, Michael 10 Beatty 36-09.25 0.8
8 Brown, Kenneth 9 Spring Mount 36-01.00 0.3
Boys Shot Put Div IV
================================================================
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 53-10 1988 Angel Naves, Whittell
Nevada Best: @ 66-07.75 2003 Zach Lloyd, White Pine
Name Year School Finals
================================================================
1 Carpenter, Erik 12 Carlin 47-01.50
FOUL 41-07.75 47-01 43-03.50 44-05.50 47-01.50
2 Pete, Richard 11 Owyhee 46-05.25
3 Wright, Amos 11 Pyramid Lake 42-09.25
4 Smith, Laron 11 Spring Mount 39-00.25
5 Ferenz, Zach 11 Sierra Luthe 38-10.00
6 Green, Antione 10 Spring Mount 36-06.50
7 Ortiz, Bryan 11 Beatty 33-10.00
8 Berkowitz, Jordan 10 Tonopah 33-06.25
Boys Discus Throw Div IV
================================================================
6 attempts total (3 then re-rank)
Meet: # 166-08 1993 Russell Nuti, Smith Valley
Nevada Best: @ 225-02 1987 Kamy Keshmiri, Reno
Name Year School Finals
================================================================
1 Howard, Seth 11 Owyhee 129-10
99-05 112-01 110-10 109-03 115-00 129-10
2 Pete, Richard 11 Owyhee 129-09
3 Carpenter, Erik 12 Carlin 126-10
4 Ferenz, Zach 11 Sierra Luthe 120-10
5 Williams, Trevion 11 Spring Mount 105-04
6 Covell-Linares, Manuel 12 Tonopah 103-03
7 Craig, John 10 Spring Mount 102-11
8 Ybarra, Jacob 10 Beatty 91-10
Women - Div I - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Centennial 109 2) Arbor View 50
3) Coronado 49 4) Spanish Springs 45
5) Carson 41 5) Galena 41
7) Green Valley 39 8) Palo Verde 36
9) Bishop Manogue 29 10) Reno 28
11) McQueen 25 12) Valley 21
12) Silverado 21 14) Douglas 20
14) Liberty 20 16) Rancho 18
16) Cimarron-Memorial 18 18) Damonte Ranch 17
18) Desert Oasis 17 20) Bishop Gorman 10
20) Legacy 10 20) Canyon Springs 10
23) Shadow Ridge 7 24) Reed 3
24) Basic 3 24) Foothill 3
Women - Div IA - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Faith Lutheran 125 2) Tahoe-Truckee 96.50
3) Spring Creek 68 4) Sunrise Mountain 49
5) Sierra Vista 42 6) Cheyenne 38
7) Elko 34 7) Dayton 34
9) South Tahoe 32 10) Lowry 30
11) Mojave 26 11) Pahrump Valley 26
13) Sparks 20 14) Virgin Valley 18
15) Churchill County 17 16) Fernley 10.50
17) Boulder City 10 17) Del Sol 10
19) Desert Pines 7 20) Clark 4
21) Spring Valley 2
Women - Div III - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) White Pine 151 2) The Meadows 147
3) North Tahoe 101 4) Yerington 59
5) Calvary Chapel 56 6) Andre Agassi 46
7) Incline 36 8) Pershing County 34
9) Lincoln County 23 10) Silver Stage 21
11) Battle Mountain 19 12) Laughlin 2
Women - Div IV - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Sierra Lutheran 168.50 2) Smith Valley 103
3) Eureka 64 4) Wells 58.50
5) Sage Ridge 52 6) Beatty 49
7) Tonopah 33 8) Whittell 25
8) Lund 25 10) Indian Springs 20
10) Excel Christian 20 12) Owyhee 18
12) Pahranagat Valley 18 14) Jackpot 11
15) Austin 9 16) McDermitt 7
Men - Div I - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Centennial 107.50 2) Green Valley 80
3) McQueen 67 4) Carson 48.50
5) Canyon Springs 32 6) Liberty 30
7) Las Vegas 28 7) Palo Verde 28
9) Galena 27 10) Rancho 23
10) Damonte Ranch 23 10) Coronado 23
13) Silverado 21 13) Reed 21
15) Basic 20 16) Valley 19
17) Shadow Ridge 18 17) Wooster 18
19) Bishop Gorman 16 20) Bishop Manogue 11
21) Douglas 9 22) Hug 8
23) Legacy 7 24) Cimarron-Memorial 5
25) Bonanza 3 26) Spanish Springs 2
Men - Div IA - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Faith Lutheran 95.50 2) Elko 75
3) Dayton 67 4) Desert Pines 61
5) Churchill County 45 6) Boulder City 42
7) Moapa Valley 40 8) Spring Creek 36
9) Chaparral 35 10) Western 30
11) Cheyenne 26 12) Tahoe-Truckee 25
13) Del Sol 22.50 14) Sunrise Mountain 20
15) Sparks 19 16) Sierra Vista 15
17) South Tahoe 13 18) Fernley 12
19) Clark 7 20) Mojave 4
21) Pahrump Valley 3 22) Virgin Valley 2
23) Lowry 1
Men - Div III - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Yerington 93 2) North Tahoe 73
3) Andre Agassi 71 4) The Meadows 67.50
5) White Pine 65 6) Pershing County 54
7) Battle Mountain 52 8) Lincoln County 46
9) Incline 43.50 10) Silver Stage 37
10) Calvary Chapel 37 12) Rite of Passage 30
13) West Wendover 17 14) Laughlin 4
Men - Div IV - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Spring Mountain 137 2) Sierra Lutheran 108
3) Tonopah 89 4) Excel Christian 62
5) Beatty 49 6) Owyhee 41
7) Virginia City 38 8) Sage Ridge 32
9) Whittell 26 10) Smith Valley 25
11) Eureka 20 12) Carlin 16
13) Wells 15 14) Indian Springs 13
15) Jackpot 10 16) Pahranagat Valley 9
17) Pyramid Lake 6 18) Round Mountain 2
19) Mineral County 1 19) Lund 1
Like·Comment·Share·E-mail·217144 views
|